Pogledaj jedan post
Old 25.07.2013., 18:18   #82
Quote:
SunForYou kaže: Pogledaj post
Najveći problem je Lika, da. Jer je velika površinom a vrlo rijetko naseljena, bez izraženog centra. Zadar tu ima svoju šansu postati 5. veliki hrvatski grad ako bi u nekoj budućnosti postao administrativno središte te šire regije, uz nastavak dosadašnjih dobrih trendova. Makar bih ja volio imati samostalnu, izdvojenu Liku ako bi to pomoglo demografskom oporavku, ili barem zaustavljanju loših trendova. To je mjesto s golemim potencijalom, šteta. Za mene najljepši dio naše zemlje.
Evo jedna slika na razini Europe, makar je mogla i pod etničke mape, ali mislim da je ovdje bolje :
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...ligion_map.png
Zanimljiva je usporedba s EU - od trenutačnih članica, zanimljivo je da su upravo tri najnazadnije crvene, odnosno pravoslavne - Grčka, Rumunjska i Bugarska. Rumunjska i Bugarska nisu nikad ni trebale ući, a bez ove tri + Island, Švicarska i Norveška EU bi bila teritorijalno i ekonomski mnogo kompaktnija.
Još je i Cipar pravoslavni.
Karta je inače loša, fali Posavska županija, te hrvatski djelovi Srednje Bosne (a zapadna Jablanica/Doljani su označeni zeleno). Granica između protestantizma i katoličanstva u Mađarskoj, Latviji, Nizozemskoj i Njemačkoj je također kriva.
U Transilvaniji vjerojatno ima i luterana, a šire područje zapadne Ukrajine je (grko)katoličko.
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom