Pogledaj jedan post
Old 09.04.2004., 11:18   #1
Exclamation Starenje i teorije starenja

nadovezujući se na moj prošli topic Što je život…krenimo sada prema drugoj krajnosti…a to je starenje…starenje je problematika koja od davnina prati ljudski rod…..kroz povijest…su se nuđali a i još uvijek se nude različiti «eliksiri mladosti» i sl. ….međutim svjesni smo činjenice da dan danas nijedna teorija adekvatno i kompletno ne objašnjava sam proces starenja…a kamoli da bi taj proces dovela «pod kontrolu»…naravno evolucijom čovjeka ..kao i napretkom znanosti i sam život je produžen… primjera radi…na početku ere prosjek je bio oko 30 god. , prije samo 100 god. je bio 50, a danas je u razvijenim zemljama očekivani ljudski vijek 85+/- 10 god….dakle, zanima me vaš pristup ovoj tematici…naročito me zanima mišljenje biologa (naročito onih koji studiraju vani na kvalitetnim sveučilištima)…za koje smatram da trebaju biti sam fundus suvremene znanosti…te će u budućnosti ponovno zauzimati sve značajnije mjesto u društvu…naravno topic je otvoren svakome….tko ima neku svoju kvalitetnu i argumentiranu teoriju…dakle, današnje teorije starenja možemo temeljno podijeliti u tri glavne skupine: 1) fiziološke (teorija nakupljanja otpadnih tvari, teorija slobodnih radikala, teorija unakrižne povezanosti), 2) genetske (teorija pogreške, teorija somatske mutacije, teorija programiranog starenja) i 3) teorije promjene funkcije organa (imunološka, neuroendokrinološka)…koje je dakle vaše mišljenje… ako ništa drugo od postojećih teorija koja vam je «najbliža»…makar…. činjenica je da niti jedna od suvremenih teorija nije kompletna i da ostavlja mnoga ne riješena pitanja…no, kakav je vaš stav…također smatrate li da će se jednom proces starenja moći potpuno zaustaviti?..tema je za progresivne umove zanimljive…jer poniranje u tajne stvaranja života, samog života, starenja kao i umiranja je vječito pitanje ljudskog roda…nažalost kartezijanci i neosvješteni umovi bježe od takvih pitanja…primjer je i topic Što je život…kada su neki pokazali da za jednu tako fundamentalnom temu nemaju niti znanja ali niti smisla…no, nije bitno…idemo dalje


ps. zamolio bih gospodu koja nisu u stanju ništa pametno za reći da ne spamaju…dakle onima koji drže da je npr. kompjutor živ organizam mislim da ovdje nije mjesto…također apeliram na našeg telca Secundusa da se ne javlja jer je razvidno da svojim ignorantskim laprdanjem uništava temu i «rastjeruje» ljude…Secundus…znam da žudiš za mojom pažnjom…ali bilo bi poželjno da ne kvariš i ovaj topic…ovaj topic zahtjeva kompetenciju i bar temeljna znanja i poznavanje prirodnih znanosti…a ne pseudoznanstvena laprdanja….volio bih da ovaj topic ostane kvalitetan a ne kontaminiran tvojim laprdanjima i ignorancijom…uvijek ti se mogu posvetiti u «filozofskoj birtiji» ili Ludoj kući…ti to dobro znaš…da sam uvijek spreman posvetiti se tebi..jer me to zabavlja… ali ovdje nema smisla da laprdaš jer svojom nekompetencijom samo gušiš temu i udaljuješ ljude od topica…
Heraklit is offline  
Odgovori s citatom