Pogledaj jedan post
Old 31.10.2017., 22:07   #4
Quote:
Staromodan kaže: Pogledaj post
Ako te vodi znatizelja, onda ces bolje nauciti ako koristis unix i bsd.
To definitivno stoji, windowsi u svakom pogledu nisu platforma za razvoj BILO ČEGA, sa bilo kojeg aspekta - čak ako koristiš komp samo za igranje, možeš to sve na Linux-u, BSD-u, Mac-u, a sve je stabilnije i puno zrelije...

Što se mog trenutnog iskustva tiče, u zadnje vrijeme naučio sam osnove i neke naprednije stvari u HTML-u, CSS-u, Javascriptu, Node.js-u, React-u - zato što mi je fokus web razvoj.

No mogao sam krenuti i putem Pythona ili Ruby-a, što se same jezične platforme tiče...

Učenjem Javascripta uz korištenje Node.js-a sam izbjegao učenje PHP-a, i sad se mogu fokusirati na meni bitne stvari: izrada dinamičkih web aplikacija i stranica, integriranje postojećih API-ja i izrada vlastitih. Da sam išao na Python ili Ruby (Ruby je inače sam po sebi lakši od Javascripta zbog integrirane podrške za OOP unutar jezika, a ne one čiju implementaciju moraš iz temelja naučit, da se tak izrazim, kao u Javascriptu), ipak bih trebao učiti jedan ili dva dodatna jezika i njihova pravila i sintaksu.

No, u međuvremenu sam po kojekakvoj literaturi naučio i osnove C-a, Linux CLI u više distribucija, relativno dobro vladam Vi-om, Sublime Textom (koji neke aspekte uređivanja teksta puno jednostavnije riješava u odnosu na Vi), Gimp, Inkscape, tablični izračuni, Markdown (elegantan pristup HTML-u i općenito važna stvar za znat)...

Još mi fali Blender, Assembler, Rust (bolja alternativa C-u), i nakon toga znat čitat i pisat Python i Ruby, a po potrebi i PHP....

Old school ekipa u pravilu počinje s C-om, Assemblerom, pa onda s drugim jezicima, ali sam redosljed nije toliko bitan - prije ili kasnije suočit ćeš se sa svim tim jezicima i tehnologijama i morat ćeš naučit makar osnove - računala nisu isključiva, da neke tehnologije možeš u potpunosti ignorirat, već inkluzivna, tako da poznavanje svake tehnologije i jezika može biti od koristi. Kud sreće, da svi mogu i stignu naučit sve, pa da mogu srat o svemu, ali negdje je potrebno pronać prioritete i fokusirat se na ono što ti je bitno, jer u jednom životu nije moguće savladat sve aspekte i mogućnosti jednog Pythona, a kamoli sve programske jezike i alate...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.

Zadnje uređivanje sotonik123 : 31.10.2017. at 22:19.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom