Pogledaj jedan post
Old 30.11.2013., 07:48   #11623
Uf...
Ne mogu čitati svih 400 i kusur stranica. Brzinskim preletom i googleom sam našao samo ovo (vidi sheme niže dolje):
https://www.forum.hr/showthread.php?t=171564&page=330
Dakle, ideja je postojećem grijanju na plin (kombi bojler) dodati još jedan kotao na drva, odnosno na piljevinu. Relativno jeftino sam kupio staru CTC peć na ložu. Planiram joj odsjeći dno i nasaditi ju na ložište koje bih sam napravio. Konstrukcija ložišta bi bila od običnih kvadratnih cijevi. Izvana obični pocinčani lim, iznutra sve ozidano šamot ciglama, a između cca 5 cm staklene vune. I ložište i vrata bi bili dovoljno veliki da unutra stane bačva promjera cca 500 mm, a visine cca 1 m. Sistem bi bio kao kod nekadašnjih peći na piljevinu - nabijanje piljevine u bačvu oko središnje cijevi koja se na kraju izvadi. Ta stara peć ima i bojler za sanitarnu vodu, pa bih i njega spojio i iz njega instalirao posebnu (drugu) miješalicu s tušem na kadi. Muči me nekoliko problema. Najprije... gdje god nalazim spoj dva kotla u istom sistemu grijanja, svi su u pravilu paralelni. Odnosno, na dodatnu peć se spaja topli vod iz postojećeg bojlera i hladni vod neposredno prije povratka u bojler. Na taj način se taj dodatni kotao ponaša kao još jedan radijator u dvocjevnom sistemu, samo radijator u kojemu se voda dogrijava, umjesto da predaje toplinu okolini. To je okej ako radi samo jedna ili druga peć. No, pretpostavimo situaciju da mi taj novi kotao na piljevinu nije dovoljan i da želim vodu još podgrijati postojećim bojlerom na plin. Ne bi li u tom slučaju bolje rješenje bilo serijsko spajanje na povratni vod, neposredno prije ulaska u bojler? Dakle, taj povratni vod umjesto u postojeći bojler spojim kao povratni u novi kotao na "predgrijavanje", a potom u bojler na potpuno grijanje. Radi se o tome da bačvu s piljevinom neću moći ugasiti usred gorenja, pa tako ne smijem zatvoriti sasvim taj kotao i pustiti u pogon plinsko grijanje. Serijskim bih spajanjem tako iskoristio sasvim tu toplinu iz piljevine, bez obzira što mi kao samostalna eventualno ne bi bila dovoljna u sistemu.
Sljedeći problem mi je taj bojler za sanitarnu vodu. Budući da je peć bila na ložu, imala je (vjerojatno) neku sigurnosnu automatiku koja je gasila plamenik u slučaju pregrijavanja vode u tom bojleru. Kako da ja to riješim? Postoji li opasnost da usred ciklusa gorenja piljevine, kad bačvu ne mogu izvaditi van, voda u tom bojleru zakuha? Što onda učiniti? Naravno, mogu na kadi pustiti vruću vodu i time osloboditi dolazak hladne u bojler, ali nije mi to baš neko rješenje. Je za neku hitnu izvanrednu situaciju, ali stalno buljiti u temperaturu vode u bojleru i biti spreman ispuštati pregrijanu vodu... to nije opcija. Tim više što će se ta nova kotlovnica nalaziti u prizemlju kuće, a kada i kupaonica su na katu.
Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.
maliodpalube is offline