Pogledaj jedan post
Old 21.03.2017., 06:51   #2219
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
ja se s tobom slažem Kerefek, ali daj mi ovo objasni
https://www.numbeo.com/cost-of-livin...b&city2=Dublin
"Local Purchasing Power in Dublin is 39.90% higher than in Zagreb"


Ja recimo odglumim "velikog emigranta" dam otkaz, i onda sa nešto iznadprosječnim primanjima u Zg, dođem na nešto iznadprosječna primanja u Dublin. I recimo da zabrijem na navike nešto većeg trošenja. Meni će zapravo standard biti jednak kao u Zg..
zašto ljudi emigriraju koji tu navodno imaju ok poslove?!
malo mi je to nonsens.
Ali ako je posao i okruženje na poslu ok, onda ne kužim stvarno taj "principijelni bijeg" jer je to nonsens, A ekonomskog smisla također nema puno, ako ovdje imaš normalnu plaću....

zapravo mi nije jasna ta emigracija..


drugim riječima, mislim da emigriraju samo 2 vrste ljudi:
1) ljudi sa čudnim i/ili slabim kvalifikacijama koje se ovdje u RH naprosto ne plaćaju.
2) ljudi toliko kvalificirani da u inozemstvu primaju plaće recimo 3 puta veće od lokalnog prosjeka.



svi ostali emigranti su zapravo nonsens sa ekonomskog gledišta..
evo da ja kazem...

zato sto:
1) nije sve u novcu. Ima nesto u osjecaju da ce sutra biti bolje, odnosno da nece. Ima nesto u tom osjecaju pravednosti (ili barem manje nepravednosti) sustava iznad tebe, kao i cijelog drustva.

2) zato sto je zivot najljepsi od 25-30 godine zivota. Zavrsio si neki fax, radis neki posao, jos ako si u ITju ti je super. A sto kada pocnes gledati da otvoris svoju firmu, pa shvatis da zivis u drzavi u kojoj imas 576 parafiskalnih nameta? zemlja u kojoj se pdv, a mislim i porez na dobit, placaju unaprijed?
zemlja u kojoj su zakoni tako komplicirani da ako imas nesto, da si potencijalno uvijek u prekrsaju, samo je pitanje da li imas nekog na svojoj strani... a ne zakon..
sto je sa bilo kojim drugim servisom drzave?

nadalje, sto je sa promjenama posla? koliko ljudi mogu biti mobilni u hrv, a da ne sele u zg, ili cak i unutar zg-a?
sto je sa situacijama kada se razbolis? pa nazoves KBC i oni te naruce na pregled za 6 mj... pa ti kazu usput da odes kod privatnika, jer taj pregled upucuje na nesto sto ne moze cekati 6 mj?

ili... kada odlucis dici stambeni kredit, pa ti banka (a-la svicarci) digne ratu kredita, a ti se sudi ako mozes.. psihicki... vremenski... financijski... kak god...
trenutno su kamate na stambene kredite 4.5% cca.. no, sto ce biti za 2 god. kada Libor naraste? pa bit ce kamate od 6% barem... read my lips.
Zelis to otplacivati 30 godina? ja ne.
Sto je sa mirovinskim sustavom? mirovina 3.000 kn?

dakle, ako ti je zivot posao-kuca-birtija i ako nemas vecih obaveza, a niti planova u zivotu, onda je zivot u hrv. sasvim ok.. cim zagazis van zadanih granica, tada pocinje druga prica..

naravno, dokle god smo bili zatvoreni unutar nasih granica, to je bilo ok. Nisi imao mogucnost izbora, pa je biti gazen od strane sustava/politicara/birokracije/sefova bio nacin zivota, i nisi se previse uzbidjivao. No, sada kada je EU dosla kao 'disruptor', odjednom ljudi otkrivaju da trava drugdje jest zelenija. Nije mozda potpuno zelena, ali je ima..

Ne idite, sunce tudjeg neba nece da vas grije kao sto ovo grije? grije ono, grije...

da se razumijemo, nije hrvatska Rajastan, niti Kerala, pa da vladaju zvijeri, malarija, i da pijenje vode iz slavine moze biti opasno. Ali uz sadajuci nacin vladanja i politicara, mogu reci da je zivot prekratak da bi se cekalo da se nesto popravi
Taroth is offline