Pogledaj jedan post
Old 28.09.2004., 13:04   #35
Iako podjele postoje, najvecim dijelom inicirane oko politicke vlasti, kasnija 'teoloska' podjela je nastala daleko iza ove politicke.Sije nisu u sustini imale jasnu teolosku skolu, i iz tog razloga medju njima samima postoji vise podjela od koji su neke grupe po misljenju sunita priznate (kao zastupnici dzaferovog mezheba), a neke su gadno zastranile.

Quote:
Uglavnom, ta razlika između šijta i sunita je u tome što jedni priznaju Kuran i usmenu tradiciju, a drugi samo Kuran i nekih 12 imama???
Ne bash, medju sijama postoje vise grupe koje se spore oko toga ko je nasljednik , imam i koliko imama ima 12-11-10-9-8-7 itd.

Glavna razlika jeste iz cega se crpe religijske i pravne norme.Znaci postoji razlika u samom izvoru Islama.Svi normalno priznaju Kur'an,i svi priznaju Muhammeda kao Bozijeg Poslanika, svi klanjaju 5 namaza(dnevnih molitvi), svi idu na hadz(hodocasce)...u sustini svi vrse/i vjeruju u ono sto se naziva stubovima Islama.Ali postoje znatne razlike u samoj intepretaciji ovih stubova.Neke razlike su minorne i smatraju se blagodetima(po pitanju npr nekih razlika u pravu ili u propisima), ali neke su ko nebo i zemlja(ovisno o kojoj se grupi radi)....

jedina razlika izmedju sita i sunita , i najbitnija jeste sto suniti ne smatraju Imame(ma koliko da ih je), od roda Muhammedova kao izvor islama, sam po sebi.Suniti priznaju idzmu (koncenzus ucenjaka/pravnika - fakiha) npr kao nacin na koji se moze donijeti zakonska i religijska norma, ali ne i to da Imam (pojedinac) biva nepogresiv odnosno da je on sam po sebi (ma sta da kaze) neka vrsta 'objave/tumacenja za novo vrijeme'.(Nepogresivi u ovom smislu mogu biti samo oni kojima je data Objava/Knjiga....pls ne brkati nepogresivost sa bezgresnoscu, niti sa nepogresivoscu uopste....ovdje se misli na nepogresivost u funkciji Bozijih Polsanika koje je Nepogresivi /Bog izabrao da dostave Njegovu Objavu)
Adura is offline  
Odgovori s citatom