Tema: Sufizam
Pogledaj jedan post
Old 30.12.2003., 15:24   #67
Smile Re: Re: S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
Damir kaže:
S obzirom da imas dosta vehabijskih nazora, meni je bilo jako interesantno procitati da sufizmu priznas da ima ista dobro i ljudsko i vjersko (islamsko) u sebi, pa bi to nesto iz sufizma cak nazvao sa " 'ilmu-l ihsan/ahlaq"
Itekako da imam, ali shta cesh kad si me shvatio kao tzv "wehabiju", mada me nikad nije nuzda tjerala na to kako bi od tog co'j'ka neshto uzimao za argument, kada je i onako prije njega bilo ihahha kvalitetnijih ucenjaka.

Quote:
Damir kaže:
Tradicionalni muslimani koji su i sufije, oni slijede vjerske propise kao stub svog vjerovanja (to je ono drvo), pa onda taj stub kite sufizmom (to je onaj brsljen). Oni mogu govoriti o sufizmu kao disciplini u islamskoj vjeronauci. A ti? Bogami si me zbunio ili ti polako izlazis iz vehabizma?
Et' jes' vidio i ja kao tradicionalni musliman ili tzv. "wehabija" - kako nas sufije i shije nazivaju, jer smo neopredjeljeni - govorim o sufizmu ups pardon 'ilmu-l ihsanu/ahlaqu u smislu dicpiline u islamskom vjerovanju. Kada bi to negirao, onda bi samim tim negirao da poslanik Muhammed, neka je mir na njega pomilovao ga Bog, nije bio najbolji eticar od kojeg zapravo crpimo sve ove vjerske discipline.

Kriticki sam se osvrnuo na

- one koji se ljushkaju u halkama padajuci u trans od mantranja i prebrzog dubokog huktanja odnosno disanja
- one koji pleshu kako bi ih navodno Bog zavolio
- one koji se probadaju sabljama
- one koji se probadaju iglama
- one koji hodaju po zeri
- one koji prolaze kroz vatru
- one koji lebde
- one koji uzivaju u filozofijama panteizma i carobnih evlija koji se navodno pojavljuju u snu kako bi nas 'prosvjetlili'.
- te one koji posjeduju "skriveno znanje", a koje - prema njihovom shvatanju - mi ostali ne mozemo dokuciti dok god ne podjemo njihovom stazom kako bi proshli sve te 'levele' i dostigli njihov 'nivo.'

mir & blagoslov Bozji
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom