Pogledaj jedan post
Old 07.02.2015., 01:29   #5
Quote:
n00e kaže: Pogledaj post
svasta pisete

ako postoji slobodna volja,onda nista nije determinirano,i mi (svi ljudi na zemlji) mjenjamo svoje sudbine svakim svojim izborom(ne moze se unaprijed znati ishod necega)

a ako ne postoji slobodna volja,onda je sve determinirano,i moze se unaprijed znati ishod svega,tj. ti ne mozes birati da li ces pucati u ratu kao sto ni zemlja ne moze birati da li ce se prestati okretati oko svoje osi itd... (nego se sve dogada kao posljedica pravila svemira)
Ne moze se znati ishod svega, odnosno nicega se ne moze znati ishod. Od koliko se samo atoma sastoji Zemlja, 10 na neki dvoznamenkasti broj, a koliko tek svjetlosti dolazi do Zemlje sa svih strana, Sunce,Mjesec, svašta, kometi... Nema teorije da itko zna ishod ičega, nema tog računala da napravimo. Sad ja mislim da nema slobodne volje u smislu determinizma, ali ima slobodne volje u smislu da ti mozes misliti hoces li ubiti vojnika neprijatelja ili neces. Imas izbor ubiti tog neprijatelja ili ne, ali sve to ovisi o tvojim mozdanim impulsima, o samoj tvojoj naravi i o okolini. Kad si pred tim neprijateljem misliš, razmišljaš, svjestan si svojih misli, a onda stisneš okidač. To što se dogodilo u tvom mozgu, ti živčani impulsi... su se dogodili po fizikalnim zakonima, a tvoja svijest- to je samo privid. Zamisli sada kako s krilima letiš iznad čistog, plavog beskrajnog mora, taman na zalasku Sunca. Sada sletiš na jedan otok, na pješčanu plažu tog otoka. Oko tebe se nalazi mnoštvo stabala, sve je tiho... Sad dok si zamišljao tu sliku je li to zaista bila tvoja slobodna volja? Jer sve ove riječi imaju neko značenje i lako je stvoriti sliku o tome, svaka riječ te asocira na nešto JABUKA JABUKA JABUKA.
liquid112 is offline  
Odgovori s citatom