Pogledaj jedan post
Old 18.02.2017., 10:42   #95
Quote:
mirandola kaže: Pogledaj post
Pa ona koja ne pretendira to biti. Kršćanska (i općenito religijska) epistemologija uvijek upućuje na ograničenost ljudskoga razuma.
Hoćeš reći da je najbolje da ljudi niti ne raspravljaju o Bogu. Slažem se.

Međutim, kad je Bog već tako nedokučiv ljudskoj logici, zašto uopće postoji teologija.

Quote:
Drago mi je što pravdaš vjeru iako (prema tebi) ona nije logična.
Vjera je evolucijska odlika i primarnija je od mnogih drugih stvari. Razuma svakako, kao što vidimo na ovoj temi

Quote:
Zapravo nema i prema tome ne može biti vidljiva. Vidim što tvrdiš: trebaš pokazati tu kontradikciju, tj. u kakvom su isključenju znanje i sloboda. Uletio si u potpuni antropomorfizam, ne samo da definiraš Boga, nego još koristiš i pojmove neprimjereno, pa ćeš u slučaju znanja, znanje Boga misliti kao ono prije-poslije-buduće... Što je već ogroman problem.
Ja ne znam što je tebi..Trebam li sada tražiti izvore u kojima piše da je Bog svemoguć po monoteističkim religijama ?

Pa ne definiram ja Boga, on je definiran od strane vjernika kao savršen.


Quote:
mirandola kaže: Pogledaj post
Nije bitno kako se stvari nazivaju ili kakve mi termine koristimo. Ono što bi trebalo biti bitno svakome čovjeku što misli pod pojmom. Tako se recimo "ono svo" ili "sve" treba pročišćavati do jasnoće pojma. Također i pojam slobode i pojam Boga.

To su ljudski izrazi, ali pojam ima malo veze sa izrazom.
Ponovno ti kažem, definiraj ti, pa da vidimo do kuda nas logika vodi.

Quote:
mirandola kaže: Pogledaj post
Evo počeli smo zbrajati glasove. Wand uvijek izgubi u tome.
Na ovom forumu, punom neznanja i zabluda, logička pogreška argumentum ad populum je vrlo česta

Quote:
Zhupo kaže: Pogledaj post
Meni nije jasno zašto bi se itko, a kamoli Bog, zamarao odlučujući i unaprijed "crtajući" svaki detalj i svaku odluku svakog čovjeka. I još uvijek mi nije jasno kakve veze ima slobodna volja i znanje o ishodu te volje.
Reci mi odgovor na ovo pitanje:

Juda je u 19 sati navečer na Posljednjoj večeri imao izbor izdati Isusa ili ne.

U tom momentu on je odlučivao svojom slobodnom voljom.

Dan prije posljednje večere u 19 sati navečer Isus je znao da će ga Juda izdati.

Dakle, da li je Juda u 19 sati na večer na Posljednjoj večeri imao izbora ili ne ?

Da li je mogao odlučiti suprotno od onoga što je Isus znao da će učiniti dan prije ?


Quote:
Evo na primjer, kada bi se netko od ljudi uspio vratiti u prošlost da li bi to isto značilo da ljudi u prošlosti nemaju slobodnu volju jer postoji netko tko zna njihove odluke unaprijed? Ako se vratiš u 1940. godinu znači li to da Hitler i ekipa nisu svojom slobodnom voljom sve odlučili samo zato jer si ti unaprijed znao njihove odluke?
Na ovo ti je odgovoreno.

Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Problem božjeg "sveznanja" seže još dublje. Bog nužno mora znati sve u svakom trenutku, jer bi inače u svakom trenutku znao samo dio istine, pa ne bi bio sveznajuć niti u jednom trenutku. Bog ništa ne spoznaje u vremenu nego je oduvijek i zauvijek svjestan jednog te istog tj. svega. Dakle, on nema pojma kako je to biti ograničeno i vremenito stvorenje, kako je to doživljavati nešto, spoznavati nešto, odlučivati nešto itd. On ne zna kako je to "ne biti bog", prema tome ako je sveznajuć onda ne zna "sve". On poznaje svijet kojeg je stvorio samo kao objekt, ali ne zna ništa o svijetu iz perspektive subjekta. Što iz toga možemo zaključiti? Da "sveznanje" nije samo u kontradikciji sa slobodnom voljom, nego je u kontradikciji i samo sa sobom.
Potpuno se slažem.

Međutim, i tvoja teza sa tim da Bog zna samo ono što je dobro znati isto tako ga definira kao ne samo entitet koji nije svemoćan, nego je zapravo nemoćan.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom