Pogledaj jedan post
Old 27.07.2017., 08:31   #32
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Nije li ova sigijeva rečenica vrlo široka i uopćena

Kapitalizam će se ponašati antidruštveno ako je to profitabilno, a to danas može dovesti do ljudske tragedije nezamislivih razmjera.
Meni je isto nejasna ta rečenica, ali preskočio sam komentirati je, da ne bi bilo da na svaku rečenicu nešto kontriram. Glavni mi je problem što ne znam što se misli pod "kapitalizam" - učio sam u školi, i pogledam na wiki barem jednom godišnje što piše, ali svaki put zaboravim.

Uglavnom, ako se radi o tržištu, onda ovu rečenicu razumijem da znači otprilike:

Ljudi će u tržišnim odnosima ("kapitalizam", ako ta riječ to znači), ako se nadaju brzom zadovoljenju neke žudnje/potrebe ("profit"), donositi odluke koje dugoročno štete njima i drugim ljudima ("antidruštveno", "tragedija nezamislivih razmjera").

To nije baš posve apsurdno, jer ljudi faktički donose kratkovidne odluke protiv sebe i drugih u nadi za brzim zadovoljenjem neke potrebe/žudnje. Ali pitanje je: ako ne možemo vjerovati ljudima da donose samostalno odluke, tko bi trebao donositi odluke umjesto njih? Partija kao avangarda radničke klase? Prosvijećeni apsolutist? Crkva? Dalaj lama? Filosofska aristokracija?

Možda mi Eagleton odgovori, on je knjigu napisao i za nas koji smo slabo upoznati s Marxovim zamislima.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom