Pogledaj jedan post
Old 11.12.2011., 10:50   #72
Poštovana,

Ako je moguće, volio bih da prepišete kompletan nalaz, dakle i onaj dio koji slijedi nakon "stereo/Titmus sc: 60"+sc". Sve, od riječi do riječi, ako je moguće (možete i na pm).

Idemo sada redom po stavkama prokomentirati nalaz.

1) vod/0.63 sc ali pažnja kratka
vos/0.63
binok/1.0 sc

na blizu/1.0 sc
1.0 sc

Nalaz je sličan onomu iz svibnja ove godine kada ste se javili. Napomena koja stoji uz ovu vrijednost vidne oštrine upućuje na to da je ona vjerojatno i veća, ali Vaša djevojčica, čini se, nije bila previše impresionirana sličicama kućice, loptice, jabuke i kvadrata i zato vjerojatno nije dala svoj maksimum.

S oba oka ona vidi potpuno uredno. Vid na blizinu je uredan.

Sve u svemu, nalaz je dosta dobar.

2) orto

Položaj očiju je u trenutku pregleda bio uredan, niti jedno oko nije bilo u otklonu. To je uredan nalaz.

3) motilitet uredan

Pokretljivost očiju bila je uredna u svim smjerovima. Uredan nalaz.

4) konvergencija +++

Uredan nalaz. Oči uredno prate predmet koji se približava nosu.

5) alt. cover na daljinu i blizinu + iz exo
cover/uncover slika male X forije, brzim pokretom ispravlja položaj oka

Postoji sklonost oba oka da povremeno pobjegnu prema van, što će biti izraženo kod umora, opterećenja, gubitka pažnje, stresa, bolesti itd. No, to već i sami znate. Međutim, također je napomenuto da se otklon brzo korigira što znači da postoji kontrola!

6) Worth sc ortotropija

Uredan nalaz, oči dobro surađuju međusobno.

7) Bagolini sc X bez suspresije

Ovo je jedan test kojim se ispituje stanje binokularnog vida (suradnja očiju prilikom gledanja) i taj test ima praktično značenje jer najviše odgovara gledanju u svakodnevnom životu. Oči surađuju dobro.

Kod strabizma je često narušena suradnja na način da je jedno oko potisnuto i na njemu se vid dalje ne razvija, a drugo oko preuzima dominaciju i na njemu se vid nastavlja razvijati.

No, prema ovom testu, kod Vaše djevojčice to nije tako i to je vrlo važno i odlično da je tako jer tako upravo treba biti.

8) KŠ na daljinu 16-18pd exo alt. cover
na blizu oko 10-12 pd exo

Ovaj test je nadopuna onog pod brojem 5 u smislu da pokazuje koliki je otklon kada oči povremeno pobjegnu prema van.

Taj otklon odgovara nalazu iz 5. mjeseca ove godine (prema kojem je kut bio -5 stupnjeva). Obratiti treba pozornost da su ovo prizma dioptrije koje se u stupnjeve pretvaraju dijeljenjem s brojem 2.

Dakle, kada to preračunamo u stupnjeve, dobije se nekih 5 stupnjeva na blizinu i 8 stupnjeva na daljinu. To su manji kutovi otklona.

9) stereo/Titmus sc: 60"+sc

Šećer na kraju. Najveći stupanj binokularnog vida (suradnje između očiju) je stereovid ili dubinski vid.

Prema rezultatima ovog testa dubinski vid u Vašeg djeteta je jako dobar. Dapače, rezultati su odlični. Da steknete dojam, sve ispod, tj. manje od 140" se već smatra jako dobrim stereovidom.

Zaključno mišljenje bih rekao nakon što mi prepišete nalaz do kraja (možete i na pm).

Sve skupa, meni se ovo čini jako dobro, puno bolje nego što je Vaš subjektivni dojam.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom