Pogledaj jedan post
Old 07.06.2004., 19:32   #14
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
U Islamu postoje tri osnovna pravca a to su:
Sunije šije i sufije!

Ono što nazivaš sektama tu nisi savim u pravu. Ali ovo nije podij na kojem se treba raspravljati o tome!

A da ja tebe pitam znaš li da postoji fetva da se ne smije prelaziti iz jednog mezheba u drugi dok u potpunosti ne upoznaš onaj koji napuštaš i onaj koji počinješ praktikovati.

Ovaj, uslovno rečeno, novi način klanjanja i fikhski propisi su iz šafijskog meheba, mislim na onaj koji se nepravedno imenuje vehabijskim? Jesi li ti prešao iz jednog mezheba u drugi? Jer ako ti je babo bilo šta govorio o vjeri onda si bio poučen hanefijskom, pa tu trebaš i ostati.

Hu znači On! i ta se riječ nalazi u imenu Allah.

Ne branim sufije,ili možda branim.
Ali imao sam uvid u sva tri načina koje čovjek nalazi u BiH i sufijski mi je ponudio najbolje odgovore. Ali ja sam Elhamdulillah čvrsti hanefija.

Ne mogu mene ljudi učiti mojoj vjeri koja se na ovim prostorima održala na dobroj volji vjernika, a ne na zakonu kao što je to slučaj u nekim zemljama.

Ne znam za hadis, ali vjerujem da si čitao knjigu "Deseterica kojima je obećan Džennet".

E među nijma se nalazi sultan Mehmed El -Fatih.
Pogodi kojem je pravu on pripadao!

U pravu si da će se naša vjera podijeliti na mnogo sekti.

Vjernik treba i mora razmišljati o tom hadisu.

na koga se odnosi?
jesu li u pitanju oni koji su odstupili od imanskih šarta ili se te razlike odnose na sitnice, kao recimo načini u vezanju ruku na namazu.

A fakat je da je Poslanik s.a.v.s. klanjao na različite načine- da nije razlog tome da pokaže onima koji će doći iza njega da je to sasvim nevažno.
Na sedždi smo svi isti!
Bismillah, elhamdulillah, esselatu we selamu ala Resulillah.

Esselamu 'alejkum Vojnice.

Kao prvo, ja ne znam da li si ti citao moje ranije komentare. Sijje, kao sijje, ja ih ne priznajem kao muslimane, i naveo sam jasne dokaze i iz sunneta i iz Kur'ana i islamskih alima, a ti ako slijedis henefiskih mezheb i ako si vjeran toliko tom mezhebu, i kazes da se ne smije promjeniti i mora se SLIJEPO slijediti, onda, odakle da porices rijeci henefiskog sejha, Ibn Hazma, kada kaze da su sijje nevjernici ?

Dalje, sto se tice sufija, to je jedna zalutala sekta. Ima ih vise sekti unutar podijeljeni i kako znam ima ih u BiH oko 4 sekte ( znaci sufije iznutra podijeljene opet u sekte ). Oni se po mnogome cemu razlikuju. Jedni su blizi a drugi su dalje od sunneta i Pravoga puta. Medjutim, nijedna grupa nije na putu Istine, na putu kojim je hodio Allahov Poslanik, Muhammed, sallallahu alejhi we selleme.

Dalje, mezhebi ? Nemam nista protiv mezheba i slijediti mezheb nije zabranjeno, to je slijedjenje jednog dijela ucenjaka. Ispravno, medjutim, nije ispravno slijediti jedan mezheb slijepo, znaci samo sto kaze jedan ucenjak ili mezheb i to je to. Ne moze tako, jer brate postoje dokazi neki oko neki fikski pravila, gdje su jaci u drugim mezhebima, npr u Hanbelijskom ili Safijskom ili Malikijskom. Znaci, uzimati dokaze koji su blizi Kur'anu i sunnetu i koji su jaci.

Ja sam mezheba Allahovog Poslanika, Muhammeda, sallallahu alejhi we sellem, a ako pme pitas koji mezheb najvise primjenjujem, ja ti odgovaram da je to henefiski mezheb i sejh Ebu Hanife, radijallahu te'ala anhu.

Ali, mnogi su danas kao i kod nas u BiH, stavili islamskog ucenjaka ja neuzubillah ispred Poslanika Muhammed, a.s, sto je opce poznata zabluda.

Ja sam govorio o imanskim sartima, koji svjedoce a ne rade po njima, vec kontra. Ne radi se znaci po pitanju klanjanja ili fiskih pravila. To je OK, medjutim, AKIDA, AKIDA, AKIDA ( vjerovanje ) tu su otisli daleko.

Ne znam da li ti je poznato, da mnoge sufije vjeruju i imaju svoga ja neuzubillah posrednika. Posrednika!! To samo ima u krscanstvu, a kod nas nema, a mi se razlikujem od krscana, jer vjerujemo u Jednog Allaha, i ispovijedamo se samo Njemu, a ne popovima ili nekim tamo "posrednicima", "sejhovima". Sta on ima da za mene moli i da mi oprasta i da preko njega ide molba Allahu ? Zar svaki vjernik nema "kontakt" s Uzvisenim Allahom, onako kako nam je pokazao Njegov Poslanik a.s ? Ima naravno, ali vecina ljudi ne zna.

Rekao si, da si citao knjigu "desetorica kojima je obecan dzennet ". Da, to su ashabi, Allahovog Poslanika a.s i rekao si za Mehmeda el-Fatiha ? Sta s njim ? Je li on bio Allahovog Poslanika a.s drug? Gdje se to nalazi u kojoj knjizi i koji hadis, ko prenosi i ko biljezi hadis, i ima li uopce tog hadisa, i pod kojim se brojem nalazi i u kojoj zbirci ? Ok, nemoj sta zamjeriti, akhi. Esselamu 'alejkum.
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom