Pogledaj jedan post
Old 26.11.2012., 00:33   #64
Ništa od toga.. Ovo sam pronašao na stop-krivotvorinama-i-piratstvu.hr:
"Prema važećim propisima u Hrvatskoj može, ali samo u slučaju da na to pristanu i vlasnik robe i nositelj prava te pod uvjetom da se ne radi o robi koja može negativno utjecati na zdravlje i sigurnost potrošača. Shodno tome, krivotvorena hrana i piće, kozmetički proizvodi, sunčane naočale, električni i elektronički uređaji, mobilni telefoni i oprema, strojevi, auto-dijelovi, lijekovi, upaljači, baterije i ostali slični proizvodi ne mogu biti donirani."
Treba uništavati ipak :-) Onda sam tražio i tražio i eto što kažu ekipa koja se nešto više razumije u internet i novije tehnologije, za razliku od pravnika i carinika koji razumiju pravo i naravno ono što treba uništiti i cariniti... lol:
http://www.masa-hr.org/content/acta-ad-acta
obvezno pročitati... nije direktno vezano za ovu situaciju, ali dobro je znati.
Pokušavam shvatiti Zakon o zaštiti potrošaća, ali imam određenih nejasnoća... naime, po tom zakonu, kako sam ja shvatio... ja bih trebao nakon što sam rješio svoj prekršaj kao uvoznik, obavijestiti državni inspektorat kako me prodavač iz kine prevario i prodao mi krivotvorinu, tvrdeči da je 100% vjerodostojna... onda bi valjda ekipa iz državnog inspektorata trebala tužiti tog tipa iz kine kako bi ja ostvario svoju potrošačku zaštitu... nije mi baš sveskupa nit s te strane jasno.
Vidim da u EU spremaju nekakvu novu zaštitu od krivotvorina, pomoću kojih kranji kupci ne bi dolazili u doticaj sa krivotvorinama, jer ih praktički ne bi mogli naručiti... hmm.. nisam skroz skontao kako bi to funkcioniralo... budemo vidjeli...
U EU su poprilično podjeljenji prema ovom problemu...naime kako vidim, Talijani su dosta strikni i kažnjavaju sve živo i mrtvo što stiže u Italiju, a ima oznaku robne marke... no, zato većina prodavača na npr. ebay-u ne želi poslovati sa Italijom (nisam prije uopće znao koji bi razlog tomu mogao biti)... u Nizozemskoj postoje pravila što se može uvesti i količinski čak a da presdtavlja krivotvorinu, ali poštanskim prometom ništa... Njemačka je dosta stroga i imaju slična pravila kao mi (vjerovatno smo mi svoje uredbe i zakone lagano prepisali od njemačkih prijatelja)... s druge strane imamo dansku za koju izgleda krivotvorine ne predtsavljaju preveliki problem... uglavnom, koliko sam uspio shvatiti, vani se pokušava to uglavnom rješiti na jedan najbezbolinij način, a to je upravo onaj koji sam opisao predhodno.. naime, fino se pošalje državni inspektorat u trgovačke centre i tržnice... oni pokupe krivotvorine i uhite pravne osobe koji se kazne.. i onda fino ovo što dođe za osobnu uporabu fino unište skupa sa ovime što su uspijjeli naplatiti.. i nitko ne mora svoja prava tražiti sam...
Dakle, bitan zaključak je da Hrvatska čak i ulaskom u EU ima pravo taj dio regulirati na svoj način i propisati uredbe kojima će se to regulirati. Samo mora imati ljude koji rade svoj posao i ništa ne mora biti baš prekomplicirano, a ljudi se ipak mogu zaštititi... Dakle, tko god kaže, da će kad uđemo u EU biti i gore nema pojma.. tj neće biti gore zbog EU, već zbog regulacije uredbi i propisa koji donose naše vlasti... a tu će se iznimno dobro pokazati kako je Vlada RH odlučila zaštiti svoje građane zakonima. Za sada zaštičeni baš i nismo, jer nas javna tjela praktički proglase krivima i prije nego smo krivi, a pravnih mogućnosti za obranu od tužbe je vrlo malo i užano su skupe, te predstavljaju, po meni, nepotreban trošak za tuženika i državu, te stvaraju gužve na sudovima kompletno nepotrebno, a sudovi su iovako ionako pretrpani svakakovim tužbama.
Kako ja vidim, glavna zaštita krajnjeg kupca u ovom slučaju uvoznika se svodi na to da ga se kao prevarenog, kazni tj da on kao prevaren snosi troškove uništavanja i eventualne trškove odvjetničkih društava... pored toga, naprave se akcije u različitim većim gradovima RH kamo, javna tijela nadležna za zaštitu od krivotvorina naprave nekakav koncertić, malo pokažu krivotvorine, održe koje predavanje kako to nije korisno za zdravlje i kako otprilike prepoznati krivotovrinu. neš ti zaštite :-) o tome u prosjeku čuje par stotina ljudi, potroši se određeni novac i to je to.. iako čak i to pozdravljam, čini mi se da nije dovoljno. Dakle, nisam našao online bazu oglasa, i kupljenih predmeta koje su predstavljale krivotvorine... pa čak nisam našao niti preporučene cijene za pojedine artikle, naravno od proizvođača... to bi također bilo jako zgodno negdje imati pa da se usput vidi koliko uzmu tgovci za pojedine predmete.
U Uk-u su čak napravili studiju oko toga kako krivotvoinre za samog prizvođača niti nisu toiliko opasne jer kupci koji kupe krivotvorinu najčešće niti ne bi kupili orginal, a na kraju kad kupci i dobe krivotvorinu uoće nedostatke sami te u toj studiji čak tvrde kako krivotvorine doprinose u reklamiranju orginala... zanimljivo :-)

Zadnje uređivanje ttutek : 26.11.2012. at 00:56.
ttutek is offline  
Odgovori s citatom