Pogledaj jedan post
Old 30.01.2017., 14:34   #660
Quote:
Rorion kaže: Pogledaj post
Piše da je Sokrat kvario atensku mladež, i da je zbog toga osuđen na smrt, te primoran da ispije vrč čaja od maka i kukute.
Da li je to istina, ili samo legenda ?
Tri Atenjana (pjesnik Melet, političar Anit i govornik Likon) optužili su Sokrata da je "pokvario atensko društveno tkivo i mladiće okrenuo protiv očeva" i za njegovo smaknuće je glasalo 360 od 500 članova porote.

Tijekom suđenja ponuđeno mu je da se odrekne svoje filozofije, što je on prkosno odbio:
"... dok god ima u meni daha i snage, neću se okaniti filozofije niti ću prestati nagovarati vas i dokazivati svakome na koga se već od vas namjerim /.../ ..i puštali me ili ne puštali, ja neću drugo raditi, ni ako mi je više puta umrijeti"

Plutarh govori da je Atena žalila za Sokratovom smrću i da su zamrzili njegove tužitelje tako da su se "odbili s njima kupati te su ih društveno izopćili" pa su se ovi iz očaja na kraju objesili.
Diodor pak tvrdi da ih je atenski puk linčovao, dok Diogen Laertije izvještava da je grad ubrzo nakon Sokratove smrti Meleta osudio na smrt, prognao Anita i Likona, te Sokratu podigao skupocjen brončani kip, koji je izradio veliki Lizip"


.
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom