Pogledaj jedan post
Old 31.01.2012., 14:34   #13
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Znalo se desiti čak da su najavili temperature ispod nule, oblake i snijeg, a bilo je debelo iznad nule i prekrasan sunčan dan.
Primijetio sam da vrlo često odstupanje stvarnog vremena od prognoze bude toliko, da bi sličan efekt imalo nasumično pogađanje.
Gotovo kao da meteorolozi umjesto da pogledaju kroz prozor, gledaju samo u monitore sa satelitskim snimkama koje onda tumače poput proroka.
"Bit će sunčano, uz umjerenu naoblaku koja u nekim slučajevima može prerasti u oblake koji će donijeti padaline. Moguć vjetar. Temperatura će biti u rasponu od -5 do 5 stupnjeva. "

Da, to je problem. Mislim da je prošle godine neki dečko do 15-ak godina, koji se amaterski bavi meteorologijom 30-ak sati prije na facebooku najavio ogromno nevrijeme koje nitko na službenim prognozama nije spomenuo.

U čemu je stvar? Oni ne gledaju. kao što je kolega rekao, numerički modeli rade prognozu temeljem trenutnih podataka svako nekoliko sati. A vijesti s vremenskim prognozama su još rjeđe, i to često sa neosvježenim podacima..

Po meni, rješenje su kvalitetnije lokalne meteorološke stanice opremljene meteorološkim radarima. I nekim tko će tu raditi i osim satelitskih snimki pratiti još i okolinu (tlak, temperatura, naoblaka, vjetar, radarske snimke) ..

Ako već ne možemo zbog prirode samih stvari prognozirati pouzdano 7 dana unaprijed, nekad bi bilo dobro da možemo prognozirati 24 ili 12 sati unaprijed. A to bi sigurno mogli da netko radi na tome...kako si i sam rekao, prognozirati 12-ak sati unaprijed se može i gledajući 'kroz prozor'.

Moj poznanik, inače iskusan rekreativni ribolovac gleda aladin.hr samo ako mu treba nekakva prognoza za 24 ili više sati unaprijed. Tvrdi da i budala može prognozirati 12 sati unaprijed samo tako da izađe vani i pogleda nebo i trenutne uvjete...i to sa visokom pouzdanošću.
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom