Pogledaj jedan post
Old 19.01.2009., 15:17   #8
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Kad me se već vuče za jezik, neka se pogleda (Isuse, obezličenje, mora da je strano!) primjerice Kamovljevu Ištipanu hartiju. No, da, početak 20. stoljeća pretpostavljam da je također bio obilježen televizijom, medijima i kalkiranjem.

Odjebite od mene i naučite malo više o svojemu jeziku, a onda možemo razgovarati.
Vjerojatno će ti izletjeti feder što ja repliciram - i bit će, predmnijevam, drvlja i kamenja - no tako ružno pereš čovjeka koji je dao sasvim legitimnu primjedbu, a poslužio se dijelom tvojeg iskaza kao povodom... uopće je nije intonirao osobno! Ma čemu sva ta zla krv?

Istina, u duhu hrvatskog jezika bilo bi korektnije reći "Ono što me zbunjuje" i "Ono što me usrećuje". Buniti nekog = poticati ga na pobunu. A nešto "što me buni" bi bilo nešto "što me potiče na pobunu". No, isto tako, svi razumiju i "To me buni" (u smislu zbunjuje) i "to me čini sretnim" (u smislu "usrećuje"). Govorni jezik je podlegao utjecajima stranih jezika (a ovaj drugi primjer - "činiti koga kakvim" - dapače, nije uopće nov utjecaj talijanskog... U čakavskom dijalektu drukčije se i ne kaže, pa bi se to moglo tumačiti i kao /posredni/ upliv dijalekta na standard. Kamov, inače, i nije jači argument - opće je poznato da je Kamovljeva nehajnost prema jeziku nije uvijek bila litentia poetica, što ne umanjuje njegov talent.... Nekako se stječe dojam da argument književnosti i sloboda sasvim atipično ovdje koristiš, kao i argument obezličenja. Jest, književne slobode postoje, i formalno, to jest obezličenje... no ne leži baš u tome bit postavljenog problema

No služiti se govornim jezikom na forumu dopušteno je.... Nitko pametan to nikome ne bi zamjerio. Pisanje ovdje je najbliže živom govoru što pisanje može biti, s obzirom na dijalogičnost, brzinu, pa i potrebu da smajlićima nadomjestimo geste, mimiku, intonaciju... Hiperkorektnost je tu neprirodna, pa možda i neprimjerena. Dakle, nisi (for once!) bila hiperkorektna u svojem iskazu. So what????

---------------

Žuta minuta, please excuse...
__________________
klik na moje boje
Coral Reef is offline