Pogledaj jedan post
Old 03.09.2007., 15:50   #12
@dobrimag:
ne znam koliko fluora treba, ali da, stvar je kritično važna za nuklearnu industriju. Evo sad se sve šuška oko Irana. Predsjednik Ahmadinejad je nedavno objavio vijest da je u pogon stavljeno tisuće centrifuga koje odvajaju UF6 s U-235. Dakle, fluora treba. Jako, jako puno.

Svi halogenidni ioni su otrovni, no ovi su otrovniji. Kloridni su najmanje otrovni, njih u tijelu imamo posvuda, stanice o njima ovise. U ogromnim količinama, da, nastupa smrt organizma.
Recimo Fluonatril, koji se izdaje na recept, pojavljuje se u oblicima:
-FLUONATRIL 0,25 mg tablete: 400 tableta u plastičnoj bočici sa zatvaračem, u kutiji.
-FLUONATRIL 1 mg tablete: 250 tableta u plastičnoj bočici sa zatvaračem, u kutiji.

Malo sam išao računati. Za smrt odrasle osobe, prvim tabletama, treba ti 20,000 četvrtmiligramskih tableta (50 kutijica) ili 5,000 miligramskih tableta (20 kutijica). Izdaje se na recept, pa, ako ćeš iskorištavati dijete onda trebaš nekoliko godina i recimo dvoje djece za skupiti dovoljno kutijica...

Dakle, da, otrovno je, ali se njime stvarno teško otrovati. Teško je doći do tako velikih količina.
Što se tiče samo akutnih trovanja bez smrtnog ishoda, dovoljno je oko 350 miligrama NaF.

Male količine (recimo taj 1ppm=1mg/l kojeg imamo u obrađenoj vodi u zemljama koje to čine) su beznačajne.
Recimo ogromna većina izvorskih voda u Republici Hrvatskoj ima 0.1 ppm F-.
Mislim da je najviše u RH oko 0.4 ppm, ali nisam siguran. Tu je negdje.



@davor:
ivana, ivana...
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom