Pogledaj jedan post
Old 17.03.2012., 12:22   #8
Ma profa je koristio već gotove formule za struju bez deriviranja i integriranja jer je njemu to već ušlo u rutinu. Ja nisam nikad tako radio jer tu uvijek možeš kod složenijih mreža pogriješiti u predznaku nekog člana i sl. Sve je to OK ako su početni uvjeti nula na kondiću itd... ali dobro je naučiti postaviti diferencijalnu i rješiti je pazeći na početne uvjete. To će ti poslije biti korisno za npr. teoriju mreža i sl. a ovak napamet pogađati da li bi moglo t biti + ili - nema smisla. Moja metoda je malo dulja i kobasičasta, ali nema greške u rezultatu. Ovakvih zadataka s prijelaznim pojavama rješio sam barem 50-ak i evo već 20 god. nakon diplome nisam metodu zaboravio, iako mi dosada u životu nije trebala.
Dakle k je broj i dobije se uc=k*e^-(100*t) - 200 uc(t1)=E1(1-e^(-100*t1) i to ubaciš lijevo
E1(1-e^(-100*t1))=k*e^-(100*t1) - E2 i ubaciš konkretne brojeve i dobiješ k kako sam u prethodnom postu naveo. Sad taj k ubaciš u uc=k*e^-(100*t) - 200 malo posložiš i središ zagradu i potencije sa e i dobiješ
uc=(100*(1-1/e)+200)*e^-100(t-t1) - 200

Ako treba pošaljem ti sken istog tog zadatka samo s drugim brojevima na PM.
josif is offline  
Odgovori s citatom