Tema: ups-grundfos
Pogledaj jedan post
Old 15.11.2009., 09:13   #6
Quote:
Gorski kaže: Pogledaj post
Ispričavam se ali što točno znači ups? Pretpostavljam kratica na engleskom.
Ako je riječ o pretvaraču 12 V na 220 V nedavno sam našao nekakav koji se proizvodi u Bosni, 200 VA snage košta 200 KM. Kažu da pokreće pumpe centralnog grijanja. Imam i opis tog uređaja u PDF formatu.
Kad bi skraćenicu preveo na hrvatski to bi značilo bezprekidno napajanje.
Osnovna namjena ups je omogućiti računalu stalni i kvalitetni dotok struje i u trenutku kad mreže/struje nestane, u vremenu koje je potrebno da bi se računalo moglo normalno spustiti, tj. pohraniti sve podatke i regularno se ugasiti.

Kod velikih računalnih sustava takvi upsovi imaju snage koje se mjere kW i u pričuvi je agregat: ups napaja računalo iz svojih baterija do trenutka dok se ne aktivira agregat.

Kod kućnih PC upsovi su malih snaga ali smaju istu ulogu, upsovi računala još štite od prenapona, podnapona, smetnji, uvjetno od udara groma...

Uglavnom, rad na baterije je vremenski ograničen i ne traje duže od par minuta, osim ako imaš preveliki ups i mali potrošač, tada ti rad na baterije može trajati i sat - dva.

Ovo što navodiš je dobro riješenje, ali koje se koristilo do vremena pojave šoping centara, mali kućni agregati su nekad bili jajo skupi i nedostupni pa su ljudi izrađivali pretvarače, pogotovo u vrijeme nestašice struje '80-tih godina, i taj model se zadržao do danas...

Već sam pisao, ali mogu ponoviti:

tvoj pretvarač stoji cca. 700 kn + akomulator od 60 - 100 ah što košta daljnjih 400 - 500 kn + nešto sitnog materijala za spajanje i evo ti cifre od cca. 1.200 kn za te novce kupiš pristojan agregat snage 800 VA koji će osim pumpe moći pokretati i nekakve sitne potrošače, jedini je problem buka, ali ona se može prigušiti.

No dobro, svako preferira svoje riješenje, nekom će se svidjeti da upsom napaja pumpu, a neko će kupiti mali agregat... bitno je da se grije i da bude toplo!
domar is offline  
Odgovori s citatom