Pogledaj jedan post
Old 12.05.2008., 10:10   #5
Quote:
RedskinsFan kaže: Pogledaj post
Ja sam joggirat počeo "for fun" prije 8 godina... I nisam otad prestao. Ne treba slijedit nikakve programe il ono što piše u specijaliziranim časopisima. Treba slušat sebe, svoje tijelo. Evo savjeta za jogging-početnike:
1. treba kupit dobre tene! I ne sad tražit Nike il Reebok. Treba kupit il Asics il Mizuno.
Mizuno su tene specijalizirane samo za trčanje, pa ak nađete i najjeftinije, kupite ih. Ja sam jednom u Hervisu u Kpru našao ih za 45 € na popusti, a inače su 100-130€. I kupite tebe uvijek za broj veće. Tak nećete imat žuljeve. e.
Asics tene, tražite one koje imaju gel u đonu. Opet možete neke jeftine kupit jer to vam je za početak joggiranja. Potrošit ćete ih u godinu dana.
2. Krenite trčati i vidite ak vam paše trčati sam(a) il sa mp3 mjuzom il s nekim u paru. Sve tri opcije probajte, pa vidite što vam paše. Meni isključivo trčanje sa mp3.
3. Disanje. Jako važno. Izaberite nogu i dok trčite, kad stanete npr. na lijevu nogu udahnite i kad opet stanete na lijevu (sve tijekom trčanja) izdahnite i tako stalno. Dakle slijedite neki ritam. Kasnije će to prijeći u naviku.
4. Pauze i trčanje. Nemojte slijedit te programe. Slušajte sebe. Dakle ako neko stvarno prvi put u životu ide trčati, nek vidi, nek trči dok može, onda stane i hoda 1 min, pa opet potrči, pa stane. Nek sveukupno trčanje+hodanje traje 30 min i tako 10 dana, s tim da trčite bar četiri puta u tom razdoblju. To su samo neke smjernice, vi možete više il manje puta i minuta trčat.
5. Nakon tih 10 dana, podebljajte trčanje. Dakle trčite 45 min i svaki drugi dan.

Javite mi kak vam ide il ak treba neko još savjeta. Ja nisam nikkava trkač, ne trčim maratone, ne natječem se, običan lik kojem je jogging fora i fun

Ima tu nekih tvrdnji s kojima se ne slažem.
Prvo,izbor tenisica.Potpuno je pogrešno inzistirati na određenoj marki,bila to asics ili nike.
Svaka osoba je jedinka za sebe,pa tako i njezina stopala.
Svakom odgovara drugi proizvođač i unutar njega drugi model.dali si supinator?Pronator?Ili niti jedno od toga?
Koja ti je tjelesna težina?
Koliko puta tjedno želiš trčati?Koliko vremena?Kojim intenzitetom?Po kojem terenu?
Sve su to "detalji" koji utječu na izbor tenisica.
Npr,ja sam probao skoro svakog boljeg proizvođača tenisica,i otkrio sam da mi mizuno ne odgovara.Najbolje su mi Nike pegasus.Ponavljam,to vrijedi za mene i samo za mene.
Trčanje u paru ne preporučam,jer uvijek ovisiš o nekom ( ili netko o tebi ).trebao bi pronaći osobu slične kondicije i aerobnih sposobnosti da možete trčati zajedno - a to je već malo moguće.
Slijedeće,disanje.
Nikako ne udisati na svaku lijevu ili desnu nogu.Prečesto je,Udisaj treba biti dubok,brz,izdisaj dug i potpun.Prečest udisaj i izdisaj dovodi do hiperventilacije.Nije dobro.
Ja prakticiram svakih 6 koraka udisaj i svakih 6 izdisaj ( znači,svaki treći korak lijeve ili desne noge,jedan udisaj).Na početku,može se i trčati svaka 4 koraka udisaj.
Disati treba kroz nos - osim ako nemaš problema sa nosnom pregradom.

Također,uvijek treba trčati brzinom u kojoj možeš govoriti bez gubljenja daha.

Sretno!

Što se tiče same dužine trčanja i hodajućih pauzi,slažem se.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom