Tema: Mariologija
Pogledaj jedan post
Old 19.10.2011., 01:34   #44
Quote:
Vesela Ćonka kaže: Pogledaj post
Ne razumjem to puna milosti. Zasto svima Bog ne iskaze takvu milost da ne mozemo zbog toga sagrijesiti? Znam da je Marija rodila Isusa ali dobro bi dosla i nama ta Milost. Valjda je ima dovoljno za sve
Odgovorit ću ti na ovo riječima sv. Pavla:

Tako dakle: smiluje se komu hoće, a otvrdnjuje koga hoće. Da, reći ćeš mi: Što se onda još tuži? Ta tko se to volji njegovoj odupro? Čovječe, tko si ti zapravo da se pravdaš s Bogom? Zar da djelo rekne tvorcu: "Što si me ovakvim načinio?" Ili zar lončar nema vlasti nad glinom da od istoga tijesta načini posudu sad časnu, sad nečasnu. A što ako je Bog, hoteći očitovati gnjev i obznaniti svoju moć u silnoj strpljivosti podnosio posude gnjeva, dozrele za propast, da obznani bogatstvo slave svoje na posudama milosrđa, koje unaprijed pripravi za slavu...? (Rim 9, 18-23)

Pročitaj par puta ovaj ulomak, bit će ti sve jasno.

Quote:
Kako 'nije mogla sagrijesiti zbog izobilja bozje milosti'? Ta milost onda ogranicava izbor...? Ne shvacam ono objasnjenje da nije mogla izabrat zbog milosti ali je imala izbor. Eva je uvjek mogla sagrijesiti kao i svi,nije imala toliko bozje milosti da ne moze sagrijesiti.
Nije to jedina stvar koju ne shvaćaš, nažalost. Eva nije morala roditi Boga, ona nije obdarena jednakom puninom milosti kao i Marija.

Quote:
Kako je 'nacelno' mogla odbit Boga a ne prakticno? Ako je mogla sagrijesit cega je to onda bila oslobođena od rođenja?
Bila je oslobođena istočnog grijeha. Načelno je mogla sagriješiti jer je bila slobodno biće. Praktički to graniči s nemogućim zbog punine milosti koju je primila. Ne znam kako bih ti to bolje objasnio, možda netko drugi to može bolje od mene?
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom