Pogledaj jedan post
Old 06.03.2013., 18:45   #13
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Razmišljaš u dobrom smjeru. Sad još samo trebaš odgovoriti zašto naš mozak proizvodi svijest, a drvo ili kamen ne, iako su i mozak i drvo i kamen građeni od jednih te istih atoma. Jedno, drugo i treće su u krajnjem slučaju nakupine materije.
Hmm, ako proizvodi onda je ono samo jedan 'fenomen' koji se događa u mozgovima malo razvijenijih bioloških bića.

A ako ne, ako postoji jedna univerzalna svijest, onda svijest postoji od najmanje skale nadalje. E sad kako bi to funkcioniralo, pokušat ću objasniti a ti ako želiš možeš gledat na ovo čisto filozofski, o nečemu o čemu bi bilo zanimljivo razmisliti.

Počnimo od jednoga jednostavnoga atoma. Recimo da taj atom postoji u tom 'oceanu' te univerzalne svijesti. Sada si zamisli da to polje prožime okolo elektronog omotaća te time ustvari čini jedan dodatni komponent jednog atoma. Pod 'prožima' mislim na to kako npr. šakom uhvatiš nešto. Okolo jezgre postoji elektronski oblak, i okolo elektronskog oblaka postoji to još jedno polje te svijesti koje prožima sve do jezgre atoma i zauzima i onaj "prazni prostor"..najvjerojatnije znaš o čemu govorim. Nije bitno kakvi je atom, to dodatno polje je tu. E sada, to polje je svjesno cijelog atoma, i svjesno je sebe kao sam taj atom, inividualnost. Sada kada bi se taj atom spojio sa još jednim atomom, ta fluidna polja svijesti bi se spojila i ta svijest bi svejedno bila svjesna sebe kao sam taj jedan atom, ali bi i bila svjesna sebe kao cijela jedna molekula. Može se 'vidjeti' kao oboje. I sada kako se molekule spajaju, dobijemo neku nakupinu materije.. na primjer; kap vode. Okolo jedne kapi vode postoji to polje svijesti koje je rezultat spoja polja svijesti okolo svih molekula. To polje okolo kapi vode je svjesno same kapi i 'vidi' sebe kao sama ta kap. Sada zamisli da ta kap padne u ocean, individualnost same te kapi 'nestane' i tu je samo ta svijest koja je svjesna cijelog oceana. Naravno, ta svijest može vidjeti sebe i kao svaka molekula koja čini taj ocean, i kao svaki atom koji čini tu molekulu vode. Ista stvar bi važila za svu nakupinu materije, nije bitno koju. Ali, nije sam kamen svjestan, nego je ta svijest svjesna sebe kao sam taj kamen (njega) i svega ispod te skale.

Promatrajući iz te perspektive, sva materija je anemirana. Što je to što zoveš 'Ja' drugo nego ta svijest koja anemira tebe iz najniže skale nadalje?

Uzmimo ovu sliku za primjer:



Počnimo od stanice. Okolo jedne stanice postoji to polje svijesti koje je svjesno sebe kao sama ta stanica, to polje svijesti je rezultat spoja svijesti koje postoji okolo svake organelle, to polje svijesti okolo jednog djela jedne stanice je rezultat spoja polja svijesti koje postoji okolo svake makromolekule, itd.. dolje i dolje sve do subatomskih čestica i dolje do onih najosnovnijih tvari. Ustvari, na početku sam se malo krivo izrazio - recimo da je to polje svijesti okolo elektronskog omotaća i jezgre rezultat spoja svih svijesti koje postoje okolo subatomskih čestica i niže koje tvore atom.

Uglavnom, stanice se spajaju u tkiva. Jedna skala više. Okolo svake stanice postoji to polje svijesti, no kada se dvije ili više stanice spoje to polje svijesti se spoji sa ostalim poljima i svjesno je sebe kao samo to tkivo, iako sebe može biti svjesno i kao svaka stanica, i tako sve niže i niže na skalarnoj stvarnosti. Zatim svako tkivo tvori organ, to polje svijesti okolo jednog organa se spaja sa ostalim poljima i svjesno je sebe kao sam taj organ. Ne da je sam organ svjestan.. da ne bude zabune. Ta svijest koja je jedna je svjesna sebe kao i kroz sve. Organi tvore organske sustave, svako polje svijesti okolo svakog organa se fluidno spaja zajedno i ta svijest iako je svjesna sebe kao svaki organ i sve niže u toj skali, je svjesna sebe i kao jedan cijeli sustav. E sada, organski sustavi se spajaju u jedan individualni organizam. Okolo jednog organizma postoji to polje svijesti koje je svjesno sebe kao sam taj organizam i rezultat je spoja svih polja koje anemiraju sve niže skale. Ti si sebe svjestan kao 'Ja', ali si i nakupina mnogih drugih stvari koje se sve skalarno spajaju. Tvoj mozak je kao radio koji prima taj signal svijesti i transformira ga u takav signal kojeg mi zovemo - samo svjesnost. Što misliš zašto recimo kada ljudi imaju nde to 'tijelo' kada je izvan tijela ima sam oblik biološkog tijela? možda zato jer je to ta svijest koja je anemirala sve skala zajedno.

Ali ovo nije kraj skale.. ovo je tek kao početak. Recimo da okolo svakog indivualnog organizma postoji to polje svijesti, što bi bila 'kolektivna svijest' drugo nego ta svijest okolo svakog individualnog organizma - spojena u jednu svijest. E sada mi ljudi kolektivno tako ne funkcioniramo.. očito. Možemo biti svjesni sebe samo kao 'ja' u večini slučajeva, ako bi funkcionirali normalno i prirodno moglo bi sebe biti svjesni i kao naša vlastita rasa, pa i cijela ljudska rasa zajedno. Promatraj kako se 'ljudi' spoje u nekim nogometnim utakmicama, npr. Iako isto to i postoji i drugdje u prirodi - jesi vidio kako funkcionira jato riba u moru? svaka riba je individualna, ali mogu funkcinirati skladno kao jedan organizam. Ima tu još mnogo primjera.

No da idemo još jednu skalu više, imamo naš cijeli planet. I da, po ovome okolo cijelog planeta postoji to jedno polje svijesti koje je svjesno sebe kao cijeli planet, ali i kao sve niže u toj skali. Zato jer je ta zajednička svijest cijelog planeta rezultat spoja svijesti svih nižih skala koje čine taj planet i svega što se nalazi na njemu. Jeste da je malo new age govoriti o 'gaia svijest' ali ima istine u tome. Uglavnom, još jedna skala više i imamo cijeli sunčev sustav, svaki planet je anemiran - i samo sunce, svaka ta svijest je svjesna sebe kao svaki taj planet individualno, i sada si zamisli da se te svijesti okolo svih planeta i okolo samog sunca spoje - imamo svijest okolo cijelog sunčevog sistema i ta svijest je svjesna sebe kao sam taj sistem - ali i kao sve niže u toj skali. Ali skala ide još dalje, ista stvar postoji okolo svih zvijezda i sistema, i sve zvijezde kada se spoje čine jednu individualnu galaksiju. I ta svijest okolo jedne galaksije je svjesna sebe kao sama ta galaksija, ali i kao sve niže u toj skali.. svaka zvijezda, svaki planet, i niže i niže.

Finalna skala bi bila jednostavno to što se svako polje svijesti okolo svake galaksije spoji zajedno. Ta svijest se vidi kao svaka galaksija individualno, ali i kao sve galaksije zajedno. To bi ustvari bila ona tamna materija. Uglavnom, tako bi se ta svijest 'vidla' kao sebe ali i kao cijeli svemir.. sve što postoji. To ti je ta univerzalna svijest.. ili bolje rečeno, kako je ona raspoređena po svemiru i koji je odnos između nje i samog svemira. Ne da je sam svemir svjestan. Više bi bilo točno to da je ta svijest svjesna svemira. Tako bi to nekako u tom slućaju funkcioniralo.


Zadnje uređivanje Ironrage : 06.03.2013. at 19:04.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom