Pogledaj jedan post
Old 28.08.2015., 23:17   #17
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Ne bih se složila.

Ako idemo od toga da pojedinac živi u društvu, on mora prihvaćati i poštovati i zakonske norme tog društva, koje su tu da svima učine boravak ljepšim u tom istom društvu.

Ako je osoba vjernik, ona mora ići za time da ne čini štetu ljudima oko sebe.
Ako krši zakone, time krši pravila vlastite zajednice, i posljedično, radi štetu ljudima.

Tako npr. osoba ne može govoriti da je vjernik, a istodobno prodavati drogu.
Za drogu nije problem da li to grijeh. Ali je problem da li sam ja napravio grijeh i da li ga moram ispovijediti što sam prije neki dan bacio umjesto dozvoljenih 200 metara mreža bacio 600 m. I prodao 10 kila ribe što mi je zabranjeno prodavati, a zabranjeno je i loviti više od 5 kg na dan. Da me je uhvatila policija, kazna bi bila 5000 kuna.
Dakle, da li ja moramo ovo reći popu na ispovjedi i kakva će mi biti pokora ?

Moje ponašanje je dakle podložno građanskim sankcijama, a pitanje je da li Crkva isto na to gleda.
Ali je problem u krađama koje su političke naravi. Kao npr.
http://www.jutarnji.hr/otac-pretvorb...aciji/1384982/
OTAC PRETVORBE FRANJO GREGURIĆ 'Ja sam predložio Zakon o privatizaciji, ali maheri su uočili rupe i izigrali naše dobre namjere'

Tu svi mi vidimo da se neko na lukav i nepošten način obogatio. Ali mu ne možeš ništa jer je bilo sve po zakonu. Dok se zakon promijenio, lopov se nakrao i sada mu možeš staviti soli na rep.
Što Crkva mora reći takvim lopovima na ispovjedima ?

Što će biti sa dušom ovih ljudi:
Je li to trebalo učiniti i puno ranije? Naime, vrlo brzo se pokazalo da Zakon o privatizaciji ima brojne ‘rupe’, pojedinci su se obogatili preko noći?

- Vjerovao sam 1991. iskreno da tim zakonima oživotvorujemo hrvatski Ustav koji je odbacio cjelokupni društveno-politički sustav zasnovan na društvenom vlasništvu, samoupravljanju i jednopartijskoj državi i da time stvaramo temelje za tržišno-socijalno gospodarstvo. Također su se nad pretvorbom i privatizacijom nadvile mnoge ‘crne sjene’. Vjerovao sam da će privatizacija u hodu biti korigirana, popravljena i ispravljena te dotjerivana u skladu s interesima građana i države. Nismo u tome potpuno uspjeli jer, kako kaže Šeks, a slažem se potpuno s tom ocjenom, da su mnoge slabe točke ‘maheri’ uočili i perfidnim mehanizmima izigrali dobre namjere zakonodavaca. Mnogi su uspješno izigrali kontrolne mehanizme, čime je nanesena velika šteta u javnosti u kojoj prevladava uvjerenje da su pretvorbe i privatizacija jedno od najvećih grijeha hrvatske politike od njezina osamostaljenja do danas.


Dakle, ako svećenik zna osobu na ispovjedi da li je nejgova dužnost ispitati njegovu savjest i naložiti mu da vrati ono što je prevarom stekao. Ali što ako tajkun to ne smatra grijehom nego normalnim tržišnim ponašanjem. Kao što veliki inkvizitor ne smtra grijehom paliti vještica.
Nastavak je dolje.

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Interesantno. Kog papa ustvari optužuje, Crkvu ili mafiju?

Da ne ispadne da papa tu ima neku glavnu ulogu, jerbo kakti piše da se čitav svoj život jadan borio protiv korupcije) jer ono što zanima je:

Što kaže građanski zakon tj. državni ustav za bilo čija koruptivna ponašanja?
Da li je građanski zakon svojim paragrafima izostavio Crkvu? I, ako je, zašto je?

Ti bi o tome nešto mogao znati. Slušam...
Nije izostavio, ali mnogi smatraju da je crkva sama po sebi jako moralna. Dok se neki ne ogriješe o civilni zakon. Ali sve mora proći odgovarajuću pravnu proceduru da bi se to sankcioniralo.

Crkva je dosad često zatvarala oči pred aktivnostima mafijaških skupina koje su prale novac i investirale pod okriljem Crkve, izjavio je on. Kao primjere suradnje mafije čiji se članovi deklariraju kao vrlo religiozni i katolici, naveo je biskupa koji je odbio javno kritizirati mafijaša i nakon što je osuđen pred Vrhovnim sudom te dopuštanje kćeri jednog mafijaša da se uda u vatikanskoj katedrali, a koja je čak dobila i papinski blagoslov.

Ovo je inače veliki paradoks: baviti se mutnim poslovima i uz to vjerovati u Boga te ići redovito na misu i ispovjed !!!????
Što svećenici ne vide licemernost tih ljudi.

Zadnje uređivanje krena : 28.08.2015. at 23:36.
krena is offline  
Odgovori s citatom