Pogledaj jedan post
Old 04.07.2017., 09:41   #65
Kratak odgovor o zamjerkama na točno citiranje. Inače, samu tematiku stratadnja Roma u NDH i u Jasenovcu smo apsolvirali.

Bilo je napisano »pregled svega već publiciranog« i to sam točno citirao. Dodatak »i pronađenog« ne mijenja smisao onoga što si napisao o knjizi; ostaje da si pogriješio: ta knjiga nije samo pregled. Po riječima jednog od recenzenata, koji je u javnosti poznatiji kao političar nego kao povjesničar, »Ova knjiga dopunjuje i produbljuje dosadašnje spoznaje« (dr. sc. Zlatko Hasanbegović, preneseno na zadnjoj strani korica).

Nisam ni tvrdio da je dopis fra Dominika Mandića novopronađen - samo se spominje u knjizi. Nisam ga ni citirao, nego samo spomenuo. Naravno da Mandić kaže "Izvješćuju me", kako bi drugačije ista mogao znati kad živi u Rimu? Kako hapisah, o tome su ga izvjestili iz NDH. Naravno da to samo po sebi ne dokazuje ništa, ali se slaže s drugim izvorima.

Ovdje je bila rasprava o Romima i tu sam rečenicu spomenuo. Prema svim izvorima, velika većina Roma je stvarno pobijena u proljeće i ljeto 1942.. S Židovima je kompliciranije. Najveći broj njihovi žrtava je također bio pobijen 1942.. Uz odvedene u Jasenovac i druge logore i ubijene u zatvorima idr., Njemačka je u suradnji s vlastima NDH organizirala dvije velike akcije prikupljanja Židova i slanja u logore na području Reicha, u kolovozu 1942. i svibnju 1943.; Mandić je bio izvješćen o ovoj prvoj akciji. U te dvije akcije je bilo deportirano između 7.219 i 7.733 osoba. Na području NDH od ustaša je ubijeno između oko 21.000 i oko 23.000 Židova. (O tome Ivo Goldstein: "Holokaust u Zagrebu", Zagreb, 2001, 424–435, 465–476..
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom