Pogledaj jedan post
Old 25.10.2017., 11:30   #52
Je li Hrvatska sekularna država?

Na papiru da,ali u onim najbitnijim,ključnim sporama društva(pojaviše obrazovanju) definitivno nije.

Dokle god je vjeronauk predmet u školi,a ne u crkvi,RH nije sekularna jer se tako od malih nogu potiču podjele u društvu. Ja sam 1989. godište i dobro se sjećam da su mene i još dvojicu mojih prijatelja još u prvom osnovne ostali iz razreda zadirkivali zato jer nismo išli na vjeronauk.Danas radim u osnovnoj školi i ništa se i dalje nije promijenilo.

Dokle god se u školama svake godine održavaju neke ceremonije povodom "dana kruha" prilikom kojih u školu dolazi svećenik i,u prisustvu svih učenika 1.-4.razreda(bez obzira na to idu li na vjeronauk ili ne), daje blagoslov kruhu, RH nije sekularna.

Dokle god u predvorjima škola budu bila obješena raspela i ikone Ivana Pavla ili Stepinca(znači ne u kabinetu za vjeronauk,nego u predvorju škola,tako da prvo njih vidiš),RH nije sekularna država.

Dokle god imamo sto po meni nebitnih katoličkih praznika koji su neradni dani (Tijelovo,Velika Gospa,Uskrsni ponedjeljak itd.),RH nikako ne može biti sekularna. Po meni bi Božić(samo 25.12,bez Badnjaka i Štefanja) i Uskrs (samo nedjelja,bez ponedjeljka,petka itd.) trebali ostati neradni zbog toga što smo ipak službeno većinski katolička zemlja,a ove "sporedne" praznike neka pravi vjernici slave u tišini svojih domova.Tu moram napomenuti kako je jedan učenik islamske vjeroispovjesti kojem predajem prošle godine dobio neopravdani zato što je za Bajram ostao kod kuće,ali zato učenici svih vjeroispovjesti i ateisti ne dolaze u školu za npr. Tijelovo koje definitivno nijednom djetetu (a i odraslima,osim kleru i možda pokojoj babi od 80+ godina) ne znači apsolutno ništa.

Dokle god se u udarnom terminu državne televizije prenose kojekakve procesije poput onog sa sv.Leopoldom Mandićem,RH nije sekularna.

Dokle god neki veliki Rvati-katolici traže zabranu burki na radnom mjestu,a gotovo da nema ni jednog taksija u kojem nije obješena krunica o retrovizor,a službenice u bankama nose križ oko vrata, RH nije sekularna.

Ovo su samo neki primjeri,a o popovima koji se voze u limuzinama s kožnim sicevima dok narod gladuje stvarno nemam volje govoriti.
__________________
SMRT FAŠIZMU-SLOBODA NARODU !
prac1X2 is offline  
Odgovori s citatom