Pogledaj jedan post
Old 21.08.2016., 15:43   #18
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
@Nepoznati, prvo bih te zamolio da ne odvlačiš off-topic ovakvim pokušajima preobraćanja religioznih:
Netko mora reći i da je car gol. Previše je jednostrane vjerske propagande.

Quote:
jer si valjda već shvatio da psihička struktura mnogih ljudi ZAHTIJEVA religiozni način razmišljanja, često čak u vrlo visokom stupnju.
Nisam protiv duhovnosti.

Quote:
Ono što izgleda još odbijaš privatiti je da društveni razvoj tokom proteklih desetljeća pokazuje da su zajednice religioznih ljudi definitivno vitalnije.
Vitalnije od čega? Ono što nas je održalo u opstanku je znanstvena sekularna misao, a ne prastara praznovjerja, koja grade nepremostive zidove među ljudima.

Quote:
Zato je važno da se za sve religije nađu prihvatljiva tumačenja koja bi suzbijala kršenja ljudskih prava pripadnika drugih religija, uključujući i ateiste/agnostike.
Neka iznalaze to teolozi, dok za to ima interesa.

Kler neće samo tako dragovoljno prihvatiti da bude gurnut u drugi plan.
Valja ga na to prisiliti. Na Zapadu je taj proces dobrano u tijeku, jer su ljudi shvatili da od teokracija i vjerskih fanatizama, nema koristi nego samo šteta.

Društva pritiskaju religije da se transformiraju.

Quote:
Valjda - kršćanski, a ne islamski?!?
Ma i jedni i drugi. Ne izdvajam ja muslimaniste od kršćanista. Teolozi i jednih i drugih vrše akrobacije sa starim "svetim" tekstovima, da ih prilagode prema okolnostima da se te ideologije održe. Vidi samo pojam đihada.

Quote:
Ali ovdje je tema islam kao najjača religija u kojoj je problem da se premnogi opiru konstruktivnoj reinterpretaciji svetih spisa. Tokom godina smo se puno puta toga dotakli na i ovdje forumu. Jako bi dobro bilo kad bi se mogle provesti neke ideje koje je tu iznosio stari forumaš Shady (mislim da da se mnogi sjećaju, nedavnije se opet javljao pod nickom Harf), ali na žalost njegovi upisi su mogli služiti tek za (samo)zavaravanje jer iza njegovih stavova i ideja nije stajao nitko drugi osim njega.
Nažalost, i kod njega sam primijetio podosta ekstremnih gledišta, krivih procjena... Ni tako umjerenijega nisu ga voljeli kolege muslimani...

Quote:
Za mainstream Islama je puno reprezentativniji bio inteligentni i iskreni stari forumaš forget-me-not koji se na žalost protivio konstruktivnoj reinterpretaciji svetih spisa, opetovano i meni drugima ponavljajući parolu "U Islamu nema koncila!", pa treba dobro razmisliti što napraviti da Islam ne bi ugrožavao nemuslimane niti nemuslimani Islam:
Ne bi bilo "koncila" niti u kršćanstvima, da ih društvo iz kojega su ponikli nije pritegnulo na promjene. Ovaj kaos koji se događa u islamskom svijetu danas, bolni je način spoznaje da u njihovoj religiji/kulturi nije sve tako lijepo i krasno, kako su ih učili. Žalosno da to moraju proći na takav način...
Nepoznati is offline