Pogledaj jedan post
Old 04.05.2004., 15:48   #15
Evo da i ja napokon kazem utiske iz Turske.

Bila sam u hotelu sa 4* na Taksmi, strogi centar odma do Osman beja tj. Nišantašea (ekskluzivni dio grada).

Grad jeludilo, prvoz ekstra, pocevsi od starinskih tramvaja, do novih, autobusi, dolmoši sve je super, prevoz organizovan,nije skup, tačan u sekundu. Lako se snaći u samom gradu, toliko velik a tako jednostavan.

Karta za tramvaj ili bus je 1milion; 1E=1milion i 600 hiljada.

Hrana super, samo preporuka onima koji žele ići da ukoliko se odluče jesti Doner (Kebab) da jedu samo pileći.

POSJETILA:
Aja sofiju upad 15 miliona slikane dozovljeno

Sultan Ahmed džamiju (plava džamija) upad besplatan, slikanje dozvoljeno.

Topkapi: , ludilo upad ekstra, nemojte na ulazu da vas zeznu i da Vam prodaju kartu za dio muzej, jer njega svakako vidite, platili ne platili, 22 milona je upad i da se vidi riznica i sve ve sve , slikanje dozvoljeno samo unutar parkova( koji su ekstra) unutra JOK. Za obilazak samog topkapija potrebno dobrih 4-5 sati.

Dolmabasca: upad 16 miliona i fotoaparat se naplacije, kao i kanera ili digitalac. Cijena za fotic 6 milina, digitala 12, kamera 24 ili 22. Slikanje besplatno dozvoljeno van dvorca u preeeeeeeedivnim parkovima.
NAPOMENA: ukoliko imate aparat sa blicom nemojte plaćati za njega, jer se unutra ne može slikati sa blicom. Obavezno uzeti i posjeti Haremu.
Unutar Dolmabašče, ima kafe, obavezno popiti kafu ili nešto, pogledludilo.



Kapali čaršija: Zatvorena čaršija u kojoj se prodaju : zlato, srebro, koža, džidže, odkeća. "ORiginali" iskreno ne moze se primjetiti razlika, počela sam sumnjati u neke svoje origanale.


Uglavnom, da ne nabrajam dalje, gdje god (osim na osmanbeju) kupujete cjenkajte se, oni Vam odsjeku cijeno odma na 100E, snizite je na 20 E i jo s nize, nista se ne brinite. Pazite odlicno razuiju nas jezik, iako seprave, tako ako ste sa nekim i pricate na engleskom, pa se sa strane dogovarate na hrv, oni sve razumiju, zato ih malo varajte, tipa necu da kupim tamo mi je cijena snizena na....pa mi je i to skupo i trazim dalje...

Moji utisci su za 10

neko me je pitao za cijenu, cijena je ovako hotel 4* samo sa doruckom, ukljucujuci prevoz avionom, i sve takse, 260E, po osobi.
7 dana
__________________
:cheer:
Lampica is offline