Tema: Jabuke
Pogledaj jedan post
Old 16.02.2009., 18:48   #18
Quote:
GMO kaže: Pogledaj post
U studenom sam na 2.500 jabuka, stisnutih na 3.900 m2, bacio 200 kg NPK 7:20:30, rezao još nisam i namjeravam glavno rezanje napraviti nakon cvatnje, a do tada samo ću maknuti grane, zapravo grančice, koje nikako ne mogu ostati.
Urod pršle godine je bio oko 9 t (4. godina od sadnje podloge). Ove godine očekujem bar 30 - 50% veći urod.

Inače, bilo bi sjajno ako bi samo jedno "kupanje" u bakru bilo dovoljno. Do sada sam radio tako da bi u trenutku kad pupovi počnu bubriti (od listića ni l) špricao s 1% Cuprablau + bijelo ulje i to tak da napravim bogatu maglu, pa da s voćkica lagano počinje kapati i to je bilo jedino proljetno /zimsko špricanje bakrom.
Da li je tako nešto dovoljno ok? I da li je crveno / plavo ulje dobra zamjena za Cuprablau? I u čemu je bitna funkcionalna razlika između crvenog i plavog ulja?

Možda je puno pitanja, ali mislim da bi odgovori mogli biti vrlo korisni mnogim uzgajivačima jabuka.

cuperblau se koristi od 3-5 %. sto je ranija faza, koristi se vise cuperblau-a, sto je kasnija manje, u cvatnji i nakon nje bakar nikako. 1 % je vise nego malo. sa vockica ne smije kapati nista. ( sorry ako mudrujem al jebga, ja ucila na vlastitim greskama pa ti malo prenosim).

po sastavu, nema razlike izmedju crvenog i plavog ulja, oboje imaju po 10 % bakra i 55 % mineralnog ulja. ulje ne moze biti zamjena za cuperblau ali oba ulja su dobri za tamanjenje stetnika ( stitaste usi, crveni pauk) te ako ide ulje ne stavljati insekticid. u uljima ima insekticida, fungicida i akaricida.

sto se prihrane tice, pricekaj jos 15-20 dana. prerano je i steta je bacati gnojivo bez veze. isto tako sa zastitom. cekaj. vani je zimulja a mislim da nemas novaca na bacanje.

sto se rezidbe tice, sreco razmisli. gle, ako krenes u rezidbu tijekom cvatnje, imas sve sanse da prepinciras erviniu. to je opaka bakterija i svi strucnjaci savjetuju rezidbu kada je temperatura zraka oko 5 stupnjeva. sve iznad 5 stupnjeva je kriticno, bakterija se prenosi skarama, dodirom, preko garderobe. zato porezi jabuke sada a u cvatnji korigiraj i to ako bas moras. ervinia se hvata na otvorene rane vocke. ja sma otisla tako daleko da ne radim ni zelenu rezidbu. zato drzim erviniu pod kontrolom. lijepo s ejavi pred pocetak cvatnje pa cemo fino izmijeniti iskustva.

ne skrtari na bacanju debelih grana kod rezidbe, zbroj svih grana na stablu ne smije biti veci od debljine provodnice. nemoj da ti vocke pobjegnu kak su meni, plakat ces kad ti dodje berba. vocka treba biti kompletno osuncana, prozracna, debele grane van. nazovi dr. krpinu i pitaj jel plava teta u pravu. nasmijat ce se i reci-o da.

dakle, pricekati sa 1. zastitom, pricekati sa prihranom i krenuti u rezidbu. prijerezidbe obavezno napraviti dezinfekciju skara, ja siknem 3 velike zlice cuperblau-a na pol litre vode, naspricam skare sa svih strana, kad s eposuse naspricam feder wd-om da ne zahrdjaju i dezinfekcija se vrsi inace svaki dan. bas zbog gore spomenute ervinie.

jos pitanja?
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom