Pogledaj jedan post
Old 24.03.2012., 23:56   #58
Quote:
dampyr kaže: Pogledaj post
Kina je u latentnom sukobu sa skoro svim svojim susjedima.

Evo ti par citata - "[I]U Južnom kineskom moru
Taj dio sam vec unaprijed pokrio u proslom postu i nemam se namjeru ponovo ponavljati; to precesto radim na ovom forumu. Mogao si bar nesto novo dodati, recimo nerijeseno granicno podrucje izmedju Kine i Indije. Ali "teritorijalna pretenzija" meni nije kad imas nerijeseno granicno pitanje, sto ima cijeli niz drzava na svijetu (ukljucujuci Hrvatsku), pa bi sam pojam bio preopcenit i besmislen. Mozda nekome smisleno zvuci kako Hrvatska ima teritorijalne pretenzije na Sloveniju, ali ja na tu razinu ne mislim ici.

To da je Kina u latentnom sukobu sa svim susjedima; pa po istoj logici su svi ti susjedi zajedno u latentnom sukobu se spore oko istog otocja, s tim da je Kina jedina koja ima povijesno pravo, odnosno dokumente koji govore o kineskom suverenitetu nad tim otocjem. "Latentni sukob" i teritorijalna pretenzija nisu ista stvar. Hrvatska ima latentni sukob i sa Sirijom.

Quote:
I što se tiče tvrdnje da su Kinezi puno bolji od bjelčuga
Naravno da su bolji, koliko ih god advance.hr u par clanaka htio prikazati kao iste kao i bilo tko drugi. O cemu uopce taj clanak govori? O tome kako dodje Kinez u Afriku i zaradi novce, i pritom ne misionari. Wow. Jel ikog ubio? Nije. Ako nekome smeta sto taj Kinez malo placa, nek otidje i zaposli se kod nekog drugog i problem rijesen. Kad si vidio da su Kinezi pobili par tisuca Afrikanaca, unistili im gradove i sela, osvajali drzave, i slicno? Nisi. Ukratko, kad Kinezi i Japanci ne zele trgovati, nije dobro. Dodje mornarica Zapada i prisili ih. Kad trguju, opet nije dobro.

Eto sto je pakost i ljubomora. Sto god netko dobar napravi, onaj drugi ce mu uvijek prigovarati po sistemu damn if you do, damn if you don't. Nista se ja s time ne zamaram, Kinezi imaju najbolju vlast na svijetu, bogatu drzavu, staru i bogatu kulturu. Ostali nek se tjese kako su Kinezi isti kao i svi drugi, ili losiji.

Quote:
dampyr kaže:
Možda sam se krivo izrazio. Evo crvena označuje kineski etnički teritorij iliti "18 provincija".
Opet si se neprecizno izrazio Pretpostavljam da si htio reci kako oznacuje jednu od etnickih grupa (Han), ali Kina se sastoji od vise etnickih grupa kao i vecina drzava na svijetu. Nadam se da ne zelis reci kako Hrvatska nema pravo na teritorij gdje su vecinski prisutne druge etnicke skupine, koje su tu dospjele na svakojake nacine, a sasvim sigurno Krajina nije bila srpski teritorij koji su Hrvati osvajali.

Quote:
To mi baš ne zvuči kao neka najnormalnija autonomija i kao da su Mongoli ujedinili Kinu i Tibet...
To tocno zvuci onako kako je Kina povijesno dobivala podrucje: netko ju napadne i osvoji, i nakon toga se podrucje napadaca i napadnutog smatra "Kinom". Spomenuo sam Mandzuriju, a ista stvar je bila sa Mongolima. Kina ne samo da je smatrala Tibet Kinom, nego bi i Mongolija bila Kina, da nije bilo Sovjeta.

Ali sve je to Kina rijesila u roku par godina nakon zavrsetka gradjanskog rata. Tibet je sada kineski, i to je to. Kina ima na njega povijesno pravo, a isto tako Tibet ima pravo traziti nezavisnost kao sto to moze i bilo koji drugi teritorij na svijetu. Ja nisam protiv nezavisnog Tibeta samo po sebi (ali to ne bih podrzao), ne bi mi to smetalo, ali ne mislim da bi Tibetancima bilo bolje.

A sad sto je najnormalnija autonomija; ima svakakvih autonomija. Nema normalne autonomije niti u SADu. Tamo kad su neke drzave htjele autonomiju kakvu zeli Tibet, izbio je gradjanski rat. Izbio je i u Hrvatskoj.

Quote:
A što se tiče Austro-Ugarske, pročitaj knjigu "Kako živi narod" Rudolfa Bičanića pa mi onda javi kako je Hrvatskoj bilo 10 puta bolje u njoj. Čovječe, pa više od 2/3 Hrvata nije imalo krevet i živjelo je sa stokom ispod istog krova i pilo vodu iz istog pojila. KuK monarhija je bila smrt za hrvatski narod...
Ma suze lijem. Slusali su Mozarta a sad slusaju Cecu. 2/3 Hrvata ne bi imali za krevet ni sada da drzava nije na kreditima. Hrvati. To je narod koji ima mentalitet robova a htjeli bi zivjeti kao carevi. Da na referendumu stoji pitanje "Zelite li postati EU rob" vecina gradjana bi zaokruzila DA nakon par reklama koje bi EU pustio o tome kako je super biti EU rob. Oh pardon, takav referendum smo vec imali.

U Austro-Ugarskoj smo imali pametnije, elegantnije i kulturnije careve i carice. Takve je bar cast sluziti ako nista drugo. A sad imamo Sanadere, Kosorice, Milanovice i Bandice.

Nista meni ne bi smetalo da 2/3 Hrvata zivi sa stokom, bar bi poljoprivreda bila naprednija, i znali bi gdje im je mjesto. Dok god elita ima svoje mjesto. A ne sad, da svi misle kako najbolje znaju tko bi trebao upravljati drzavom i busaju se u prsa sa demokracijom, a sto dobivamo, ovakve gore nabrojane lidere. Daj mi kravu i austrijskog cara, any day.
A stranger is offline  
Odgovori s citatom