Pogledaj jedan post
Old 26.12.2002., 15:08   #8
Re: znano mi...

Quote:
luca kaže:
u francuskoj i danskoj (samo na ta dva mjesta imam iskustva na sveucilistima), nema sanse da neki starac bude losiji u upotrebi neke nove tehnologije. valjda bi se prije ubili od srama... i meni je normalno da moj nadredjeni zna vise od mene i da on gubi vrijeme uceci mene a ne obrnuto. pa zato valjda i ima vecu placu...
Vidis, ja imam iskustvo s austrijskim i njemackim sveucilistima i mogu ti reci da je, prema onome sto sam osobno vidjela, moje iskustvo bas suprotno. Tamo su profesori - profesori: face, imaju ogromne place koje su im dane kao nagrada za cijeli radni vijek, a ne za ono sto su im trenutne duznosti, vrlo su uobrazeni i puni sebe (iako su prema meni kao strankinji uvijek bili izuzetno, izuzetno fini ), smatraju studente dosta nizom vrstom (istina, to se ne osjeti otvoreno kao kod nas, ali na jedan suptilan nacin je prisutno), titule im mnogo znace i jako paze na status, na to tko je asistent, tko je docent, tko izvanredni profesor, itd.

U tom smislu, osobno sam dozivjela kako se jedan uvazeni njemacki arheolog, sef katedre za arheologiju na jednom od najvecih njemackih sveucilista, hvali kako on samo nazvrlja osnovne teze svojih radova na papir, a njegova asistentica mu onda to uoblici u formu znanstvenog rada i sredi sve na kompjutoru. I, naravno, on je potpisan kao autor, a karijera asistentice ce malo pricekat. Dok tip ode u penziju. Tip je bogat (bila sam kod njega doma), zivi u raskosnoj vili u jednom od najelitnijih dijelova grada, a hvali se time da ne posjeduje komjutor niti da ce ga ikada posjedovati, da ga ne zna ni ukljuciti, jer za to ima asistenticu! A asistentica mu sluzi i za privatne stvari, npr. kupuje cvijece njegovoj zeni za godisnjice braka i rodjendane i slicno.

U Austriji nisam dozivjela nista tako drasticno, ali znam da gotovo svaki odsjek ima zaposlenika koji se brine o tome da radovi svih zaposlenih budu uredno slozeni u kompjutorima, ako netko pise rukom ili na masinu, da ih se prepise na hard, da uvijek postoji par disketa ili CDova s back upovima, da se po ideji profesora napravi ppt prezentacija i slicno. Dakle ~ ako ne zele, profesori se ne moraju baviti tehnologijom (govorim o Filozofskom fakultetu, na tehnickim fakultetima bi bilo smijesno da se zapuste).

Ne velim da je to dobro (dapace!), samo hocu reci da ni vani nije onako sjajno kao sto mi u Hr to mislimo (ili zelimo vjerovati).
Princeza is offline  
Odgovori s citatom