Pogledaj jedan post
Old 18.06.2003., 00:06   #18
Re: gladiole

Quote:
PEONIJA kaže:
Eliza, drago mi je da imaš gladiole, ali zanima me mogu li u Australiji kane i gladiole prezimiti vani u vrtu. Ja se svake godine s njima mučim, vadim ih na jesen i spremam u podrum do sljedećeg proljeća. Posebno je teško spremati kane. Ako spremam u pijesak kutije zauzmu pola podruma, nemam kuda hodat. A još georgine !
Da li prezive? Itekako. A cak znaju ranije procvjetati, ako je zima preblaga. Prosle zime mi je procvjetala modra perunika, pa onda opet u ljeto.
Ova zima je izgleda, bar za sada, normalna, ako izuzmemo par cvjetnica koje su 2 mjeseca prerano procvjetale.
Nas mraz je kratkotrajan, padne pred zoru i samo je povrsinski, tako da mi oprzi listove od hibiskusa i tepushine. Zapravo osusi mi i listove od jedne vrste palme, ali tome je najvise kriv klima uredjaj, koji se nalazi vrlo blizu nje, jer kada u kuci grije, vani hladi. Primijetio sam da mi klima uredjaj u skoro 2/3 vrta spusti temperaturu za 1-2 stupnja nize od temperature koja je sa druge strane kuce. Kada je najhladnije kod nas, smrzne se povrsina vode u pojilici za ptice.
Imao sam do prosle zime banane. Jednu vrstu azijskih malih secernih banana. Rodilo je kao mutavo, ali mi se nikako ne svidja to bilje. Kada je vjetrovito, iscijepaju im se listovi, a kada zahladi, pocrne. A ako dodje malo mraza, pocne plodovima kora crniti i odrvenjavati, zato sam ih morao staviti u vrecu sa rupicama. Jedan grozd tih plodova, imao je preko 15 kg.
Stablo banane je zeljasto i mekano, puno vode. Moje su narasle jedno 3 metra visine. Bananina palma se reze kada rodi, jer to joj je kraj zivota. Drugi problem sa bananama je sto tjeraju mlade izdanke velikom brzinom i u velikom broju. Oni jos uz to i brzo rastu. Pustis li ih samo par dana, pri bazi budu debeli do 10 cm.
E da se opet vratim na temperature. Ja sam nekih 30-40km udaljen od mora (veliki grad). Kada je kod mene prekjucer bilo oko 1 iznad nule, uz more je bilo 9. Tamo nema frke za banane i ostalo tropsko bilje.
Kod nas u parkovima rastu fikusi. To su prekrasna stabla, nepravilnog oblika debla i ogromnih krosnji. Ima ih od tzv. obicnih fikusa (kakav i ja imam u tegli ispred vrata), do onih sa velikim, tamnozelenim, gumiranim liscem, kakvi se drze u sobama doma.
Fikusi mogu uspijevati na otvorenom samo ako su zime blage. Isto vrijedi i za agrume. Ja imam mandarinku u vrtu.
__________________
Up from Earth's Centre through the Seventh Gate I rose, and on the Throne of Saturn sate,
And many Knots unravel'd by the Road; But not the Master-Knot of Human Fate.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom