Pogledaj jedan post
Old 30.01.2012., 09:42   #1
Kako rješavati problem viška zaposlenih u javnoj upravi?

moj je prijedlog da se višak zaposlenih u javnoj upravi rješava na način kako se je to činilo i u raznim poduzećima, pa i državnim - dakle, trebalo bi ih poslati na čekanje. i to na neki prijelazni rok od recimo godinu-dvije, u kojem bi primali punu plaću, ali ne bi morali dolaziti na posao. naravno, u tom slučaju ne bi im se isplaćivali dodaci na prijevoz, topli obrok i sl., a ostvarile bi se i mnoge druge uštede - ne bi bilo više potrebno toliko prostora za državne službenike koji su na čekanju, već bi se ti prostori mogli davati u najam (ili ga ne bi trebalo plaćati gdje ga država unajmljuje), pa i prodati, čime bi se određeni novac i slio u državnu blagajnu, zatim bi se uštedjelo i na energentima - struji, grijanju, na komunalijama također, kao i na sredstvima za rad i potrošnom materijalu. taj rok od godinu-dvije mogao bi se korisno upotrijebiti i da se firme koje zaposle državnog službenika na čekanju, oslobode plaćanja doprinosa državi za socijalno i mirovinsko (o tome sad nešto i govore kao oblik poticanja zapošljavanja općenito), a da se ušteđena plaća za takve upotrijebi u tu svrhu, ili/i da se izvrši prekvalifikacija takvih službenika na čekanju, kako bi se osposobili za neke druge poslove, te bi im se time pružila veća šansa da po isteku (ili unutar) tog roka pronađu neki drugi posao, ukoliko naravno država opet ne osjeti potrebu za novim službenicima, pa ih barem djelomično ne pozove natrag u službu

recimo da je plaća državnog službenika 5.000 kn neto, što znači da ona s doprinosima iznosi 10.000 kn bruto. dakle, ako je takav službenik višak i ode na čekanje, država mu plaća manje od 5.000 kn za plaću (jer mu prestane isplaćivati naknade za prijevoz, topli obrok i sl. - i već je nešto sitno odmah uštedila), a plaća mu još uvijek isti iznos doprinosa. znači, ukoliko se takav zaposli kod privatnika, država mu nastavlja plaćati doprinose, ali štedi cijelu plaću koju onda može upotrijebiti u druge svrhe, pa i prekvalifikaciju drugih. po meni bilo bi razumno da se i taj rok odredi na godinu-dvije od trenutka zaposlenja, pa bi ušteda plaće pokrila te troškove doprinosa ukoliko bi taj vremenski rok i nadmašio rok predviđen za držanje na čekanju dotičnog državnog službenika-viška

kako vi gledate na tu problematiku i moguća rješenja?
__________________
HAIKU ZA FRANJU: hrvatski si gorostas bio i ostao/patuljci i dalje grickaju svoja jajašca / JEDNA ZA BBB-e: kad me murjak pendrekom opali po glavi/ja sam sretan kaj sam plavi / Komunisti se spominju još od antike/ Jedan ozbiljan, pa i dramatičan govor euro lijevice o problemima LGBT zajednice pred europarlamentarcima, predstavnicima NATO-a i novinstvom
diogeneš is offline  
Odgovori s citatom