Pogledaj jedan post
Old 03.01.2009., 22:42   #13
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Nemam volju, brate deniz, da ti odgovaram kad si tako ljut. Ne treba mi još jedna svađa. Cijelo vrijeme kvotiraš moj tekst, pa na to repliciraš sa ljutnjom. Na primjer, (1) ti kvotiraš moj navod: "I to onda daje prostora radikalnim grupama da tumače "šerijat" kako njima paše; a ta tumačenje nekada sežu jako blizu fašizmu, kada su židovi u pitanju. Jedan od češćih apsurda je to što se židovi često generaliziraju kao "prokleti narod".. a onda se na temelju takvih krivih i neutemeljenih predožbi gradi ultimativni politički stav koji košta tako mnogo života, sredstava i vremena." - A onda vidi što si na to odgovorio. Sigurno ti je poznato da u islamskom svijetu postoji jako mnogo onih koji židove baš tako drže: kao od Boga prokleti narod, da samo zaslužuju smrt... I ja sam o takvim radikalnim tumačenjima govorio. A to nema veze sa Majmonidom i židovskim spisima. Uostalnom zašto si njih i spomenuo? (osim ako nećeš reć da su sami židovi fašistički nabrijani).
Prva stvar jako ti je dobro poznato sta je bila Islamska drzava. I kako su zidovi bili tretirani u njoj. Vidis sam Majmonid je bio osobni lijecnik spomenutog Salahuddina. Prema tome, vidimo da su se takva "fasisticka" tumacenja pojavila sa tvorevinom Izrael. Vrlo jednostavno je shvatiti da je jednostavno morala postojati protuteza cionistickim fasistickom uredjenju, iako ju ne pravdam. I samo mala ispravka ne zidovi, vec Izrael (znaci slazem se sa iznesenom tezom).


Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
(2) Drugi primjer, ti kvotiraš moj navod: "Kada se terorizira Kurde, onda nikom ništa! Valjda, jer ih biju "njihovi". A kada Izrael pokreće prekomjerenu odmazdu zbog prethodnog raketiranja Hamasa i Hezbolaha... onda su svi nabrijani." - a onda u repliju nisi niti slovom spomenuo patnje Kurda, već samo Palestinaca. A ja sam upravo govorioto - da mi selektivno suosjećamo sa patnjama muslimana. Ako ih biju "naši", onda nikom ništa. Kad si ti čuo da muslimani protestvuju protiv tiranije nad Kurdima.. eto pitam te?! Kada si ti sam protestirao? Kurdi su također većinski muslimani. Vjerovatno znaš i da je čuveni Salahuddin (r.a.) bio Kurd? Znači, ja sam samo govorio da mi selektivno izražavamo bunt protiv patnji koje snalaze muslimane. A ti u repliju samo spominješ Izrael.
Nista nisam rekao na Kurde i nemoj molim o Salahuddinu i kurdskom porijeklu jer si dobro upoznat o islamskim standardima vrijednosti - nema razlike u covjeku osim po bogobojaznosti. A patnje Kurda nisam spominjao zbog toga sto je njetocka demagoski proglasila Tursku - muslimanskom. Istina, je muslimanska, kada treba okrivljavati za muslimansku krv Kurda ali nije islamska kada treba dozvoliti hidzab. Tako zelim samo reci da Turska Republika nije islamska iako je vecina muslimanskog stanovnistva. A eto svi smo vidli kada je Gul bio izabran strah vrha i naroda da ce njihova sekularnost biti dovedena u pitanje.

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
(3) Treći primjer... Upravo sam ja govorio protiv razdvajanja teritorija, sam si kvotiao moj navod: "Problem je što tamošnji muslimani ultimativno odriču Židovima bilo kakvo pravo na postojanje države Izrael. A na drugoj strani, Izraelske vlade su uvijek odbijale mogućnost da se muslimani uključe u politički žvot zemlje kao građani prvog (a ne drugog) reda, već idu na razdvajanje teritorija." - a onda repliraš (kao da sam ja rekao nešto drugačije) da negiraš pravo na odcjepljenje polovine BiH... itd. a ja sam isto to rekao: da razdvajanje teritorija nije rješenje, već će stoljećima donositi nova krvoprolića. Rješenje je u suživotu i konvivenciji u zajedničkoj državi, gdje su svi građani stanovnici prvoga reda i jednakih prava. Znači isto mislmo, a opet ispada kao da ne mislimo.
Ok ako nisi shvatio ja isto ne priznajem zidovski entitet na palestinskoj zemlji. I vidis lijepu paralelu sa RS. A rijesenje smo vidli nakon istog tog Salahuddina. A vidimo i incidente u RS i Izraelu, tj nisu to incidenti vec jednostavne slike takvog tipa vladavine, sto Salahuddin nije uspostavio.

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
(4) I četvrti, najupečatljiviji primjer, gdje kvotiraš moje riječi: "Po meni, rješenje je u konvivenciji i multikulturalizmu, za koje se jako zalagao još Einsteine." - a onda mi repliciraš sa toliko gnjeva. Pa ja sam izložio jednu lijepu ideju, zašto si tako replicirao? (evo navod: "Bravo, care! Fala Allahu da imamo takih finih reformatora koji znaju sta je prioritetnije i naprednije za nas ummet, onih koji nam unapredjuju serijat. Uzas, ja bi se zapitao.. "). Zašto si ovo napisao? Jesi li protiv da ta država bude multikulturalna, bazirana na konvivenciji muslimana, židova i kršćana? Što je uopće i loše u ideji multikulturalne države? Sveti cilj svakog muslimana je da poziva na mir jer takvi ljudi će postić ono što žele (vidjeti: Kur'an, 3:104). Svi ljudi moraju shvaćati duh vremena, prioritete, razumjeti poruke "u vazduhu", nije dobro nastupati kao bezglava masa. Još je Krleža napisao: "U masi je toplo, ali smrdi" Znači sa mudrošću i istinskim prjateljstvom - samo tako ljudi mogu biti izgrađivati mir. Posebno su na to pozvani pripadnici tri velike abrahamske religije, ali i čovječanstvo uopće.
Slazem se a vidimo primjer Salahuddina i Islamske drzave uopce. Iako se covjek slozi sa svime samo da krv nevinih prestane teci, valja si priznati. A vidis i primjer Izraela kako postupa nakon tolikih godina naseg gostoprimstva.

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Znači, zamolio bih te, da ubuduće diskutiramo u miru, ako se može. Smatram da smo dovoljno zreli. Inače ja neću učestvovati u takvom razgovoru. Pričaću sa kim mogu. Nadam se da ćemo ovo riješiti optimalno, jer ja u biti ne želim ništa loše, osim da skužim što se zbiva i da iznesem neko rješenje koje bi moglo dati rezultata. Mogao bih biti "navijač" ali čemu to vodi. Selam.
Halali ti meni Shady, ali ja sam ogorcen ovih dana, kao i svaki svijestan musliman i na ovakve tvoje ignorantne poruke na stanje u Gazzi nisam mogao da odgovorim sa mirom koji volimo. Ve selam.
Deniz is offline  
Odgovori s citatom