Tema: Pluto
Pogledaj jedan post
Old 16.01.2007., 09:18   #9
obnova teme - pluto

iako je ovo stara tema, meni je interesantna pa ju obnavljam.

ovako, moji starci u predsoblju na podu imaju pluto, debljine 5 mm koji je inače bio zamišljen (i kupljen) kao zidna obloga. kak nisu imali love za parket, išli su na rizik i postavili ga na pod na (relativno) neravnu glazuru i kasnije prelakirali sjajnim lakom.

to mi je najljepši pod u kući, iako plutu nikako ne stoji sjajni lak jer zbog njega malo manje dolazi do izražaja tekstura pluta koja je skroz specifična i koja je ono što mi je kod pluta i najljepše.

što se drugih karakteristika tiče, pod je fantazija. toliko je mekan da se čak formirao prema udubinama na glazuri (vjerovali ili ne), a nije se izbočio na spojevima. topao je, mekan, gotovo nečujan, a održavanje se svodi na usisavanje i brisanje mokrom krpom (a ako ga prebrišem nekim sredstvom na bazi voska.... stani pa gledaj ) u predsoblju ga imamo malo preko 10 godina i nigdje se nije oštetio, iako je to najprometnija prostorija u kući. naravno, na polovini površine je tepih, ali su dijelovi pokriveni tepihom i oni koji su izloženi hodanju identični (nije promijenio boju ili se izlizao od hodanja što se zna dogoditi s parketima).

jedino mjesto na kojem je oštećen je tamo gdje su nam žbukeri zašpricali pod (i to većim količinama koje su se i osušile dok smo došli doma) i to zato što smo morali strugati žbuku pa smo djelomično ostrugali i lak i gornji sloj pluta. na tom djelu su male sive točke koje namjeravamo samo malo prebrusiti i ponovno prelakirati. u tom istom predsoblju često mijenjamo raspored namještaja, pa iako pazimo da ne stružemo namještajem dok ga mičemo, to je nemoguće izbjeći... a na podu ni ogrebotina. što se potpetica tiče, iako ni stara ni ja ne nosimo cipele s onim ful tankim petama, znamo se prošetati po njemu u salonkama i nisam primijetila nikakva oštećenja ili udubljenja.... a nož će ostaviti rupu na svemu osim na kamenu ili keramici

zbog svega ovoga ja sad pokušavam pronaći trgovce koji nude podne plutene obloge jer sebi sređujem stan u potkrovlju (iste kuće). jednostavno ne želim ništa drugo osim pluta i to najvjerojatnije u svim prostorijama osim u kupaonici (i tamo bi ga vjerojatno stavila da se već ranije nisam odlučila za podno grijanje, a i vidjela sam prekrasnu keramiku pa mi nije ni pao na pamet).
da ne govorim o tome da sad postoje i boje za pluto, pa daj mašti na volju...

nešto možete pogledati na http://www.duro-design.com/english/showcase/p47.html

ili pak ovo
__________________
** Piljak je šiljak koji je zaobljen. ** (F. Udavače)
** All true wealth is biological. ** (L. M. Bujold)
** Ivan, you idiot! ** (L. M. Bujold)
lomanita is offline  
Odgovori s citatom