Pogledaj jedan post
Old 21.06.2004., 12:22   #20
Quote:
Vojky kaže:
Pa, nitko te ne sprječava da podigneš cijene...

A što se liječnika tiče - slažem se u potpunosti. Po meni trebali bi u potpuni štrajk dok im se plaće ne izjednače sa sudačkima. Nema šanse da u nekoj normalnoj državi vozač tramvaja ima više od liječnika opće prakse.

No, pravna i liječnička profesija su izrazito dobro plaćene svugdje u svijetu (tako npr. meni jedna knjiga na Amazonu košta po 200 dolara) i sada se samo usklađujemo sa Zapadom. A za to smo se i 1990. odlučili. Kapitalizam između ostalog znači da za odvjetničku i zdravstvenu zaštitu treba davati gomilu love.

Ne, kapitalizam znaci trzisno formiranje cijena. Ovdje nema trzista, nego jedinstvene tarife

Quote:

Nije ništa jadno... Stvar je u tome da će onaj koji izgubi parnicu morati platiti gomilu para. Jednostavno - ići u parinicu bez izgledne šanse za uspjeh će postati jako skupo. A to je upravo ono što se događalo u Hrvatskoj. Kada spomeneš alternativne načine rješavanja sporova i recimo postupak mirenja (za koji imamo odnedavno i Zakon) - blijedo te gledaju. Svi bi se tužakali umjesto da svoje probleme rješavaju dogovorno. Kod nas se izrazito puno tuži u raznim parnicama, a često netko ide na sud makar je rezultat spora sasvim izgledan.
Jes.. zamisli da si obicni radnik skladistar sa placom od 2.500 kn, i da tvoja zena ima toliko (a tu su djeca).
I sada te netko tuzi (npr. slucaj kada su maznuli zito iz robnih zaliha, pa su optuzili jadnog skladistara da je digao par kamiona zita).
Od kojih novaca bi on mogao sve to platiti?

Odvjetnik po sluzbenoj duznosti? eh... imao sam priliku to vidjeti na djelu (odvjetnik je skoro optuzio svog branjenika odma samo da se rijesi slucaja).

Takvom covjeku bi ostalo ili da proda svoju imovinu, ili neka izvrsi suicid prije zavrsetka sudjenja, pa da tako spasi svoju obitelj od neke ovrhe ili slicnog
Taroth is offline