Pogledaj jedan post
Old 14.07.2012., 23:16   #64
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
da i ja kazem nesto...

MRZIM LEKTIRU!!!

there, i've said it

prica ide ovako:
otkad me, tamo negdje pred prvi osnovne, mama uclanila u gradsku knjiznicu, ja sam citavo djetinjstvo provodila s knjigom pred nosom. osnovnoskolska lektira mi je zaista bila okej, ali mi nije bila dovoljna i citala sam svasta.
obozavala sam knjige, citanje, i nikad nisam imala zakasninu u knjiznici, pace, prije isteka mjesec dana trcala bih u knjiznicu jer sam sve vec procitala i treba mi novo stivo


i onda je dosla srednja skola

ubi me. doslovno. oni nisu normalni!!!! zgadilo mi je knjigu skroz na skorz. kako oni misle poticati nekakvu elokvenciju, psimenost i sl maltretirajuci nas s djelima pisanima na arhaicnom dalmatinskom dijalektu?! mrzila sam te lektire (u drugom srednje su bile najbrojnije, bas takve, potpuno nerazumljive), nikada ih nisam shvatila, ubijale su mi ikakvu volju za citanjem, jer, kako se uopce uzivjeti u djelo, lik, shvatiti ista iz radnje kad za svaku drugu rijec moras okretati iza na rjecnik pojmova?! jebote.
oke, to su vrijedna djela. povijesna djela. cijenjena djela. kuzim ja to.
al zar cemo uistinu ostati ne znam kako osakaceni ako ih se obradi kroz par sati na samom satu, a ne kao lektiru?

uglavnom, meni je trebalo skoro 10 godina da se oporavim od traume zvane srednjoskolska lektira i da ponovno primim knjigu u ruke.
nije li to tuzno?!

sad opet gutam knjige, uzivam u citanju, skoro svaki slobodni trenutak odvajam za citanje. mogla sam vagon knjiga vec procitati da nije bilo te proklete srednjoskolske lektire eto, ja se zaista osjecam osakaceno zbog te lektire. jer mi je unepovrat uzela skoro 10 godina zbog uzasne averzje koju mi je prouzrocila
ah, potpuno te potpisujem..
isto tako sam u osnovnoj gutala sve što mi je došlo pod ruku, ova iz hrvatskog je redovito moju lektiru zadržavala tjednima kod sebe provjeravajući jesam li od nekog prepisala- jer nije mogla vjerovati kojom brzinom sam čitala te knjige i kako sam pisala..

a srednja škola.. ubila me.. izbjegla sam što god sam mogla (a to je podosta) snalazeći se na razne načine, ali kafku nisam uspjela izbjeći. i dan danas mi se bljuje kad se sjetim Preobrazbe i Procesa i nikako mi ne ide u glavu koji moron je to uvrstio u srednjoškolsku lektiru???

jel se to još uvijek čita u srednjoj?
extreme is offline  
Odgovori s citatom