Pogledaj jedan post
Old 12.09.2013., 12:56   #261
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
@nosorog, nemoj sad uplitati moj osobni preferans (trenutni ) ja sam zakljucila da ja zapravo sada nastvaljam tamo gdje sam kao dijete stala :O citalacki sam na nivou tinejdjera (zato mi je valjda na goodreadsu vecinom YA zanr u prevagi
salu na stranu, zanimljivu si stvar navela.. pravci, razdoblja, povijest.. u redu, slazem se, ali, opet pitam, je li zaista neophodno ta djela citati cjelovita kao lektire, zaista ih je nedovoljno obraditi na satu? to mi je, ono, kao da gimnazijalac na satu glazbene kulture mora preslusati i znati cijeli bachov koncert u g duru (bubam napamet), a ne samo njegov najvazniji dio.
pricam iz perspektive jednog tinejdjera, mlade osobe koja je ionako "u sukobu sa svima". ono, meni je to k'o da citas "sadako hoce zivjeti" vrticarcima od 5 godina dobar dio tih djela jednostavno nije pisan za tu dob djece - a mi i dalje pricamo o djeci
slucajno se poklopilo sa onime sto citaju klinci sa kojima radim

usput, pitala sam jucer (buduci da mogu imati uvid u vise osnovnih i srednjih skola) svi imaju jednu lektiru godisnje po osobnom izboru.


kolko ja znam, ne citaju se sva djela cjelovita (biblija sigurno ne, vecina ne cita niti ilijadu, masu hr epova i tako.)
al jbg, ne znam kak da raspolovis anu karenjinu ili madam bovari?


Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
kako se tu uklapa srednjoskolska lektira? po meni, ni najmanje ne potice ucenike na citanje, vec ih odbija. svojim obimom i sadrzajem.
jos jednom ponavljam, pricamo o djeci (koliko god tinejdjeri smatrali da su odrasli).
koja se u masi djela trebaju "uzivjeti" u likove preljubnika, ubojica i sl koji su zivjeli u nekim drugim vremenima.
isto kak da se uzive u vampire

ja sam, osim obavezne lektire citala i djela od autora sa popisa lektire koji su mi se svidjeli (recimo, nakon zlocina i kazen, procitala sam i Idiota i Bracu Karamazove, odmah. Uzela sam tjedan dana bolovanja )
citala sam razna djela za koja sam cula na satu engleskog, na njemackom. u trecem razredu, na par mjeseci nam je bila na zamjeni neka opicena hipijevka koja nas je navukla na hessea, skoro sam pozelila nauciti njemacki zaozbiljno, al sam radije vrijeme posvetila hrvatskim/ili vise srpskim prevodima/ njegovih djela nego njemackoj gramatici.
kad sve zbrojim, zbog citanja sam podosta markirala
moji roditelji su mislili da citam lektiru i da zbog toga ostajem doma, ne spavam nocu i tako.
i da, medju nama se u srednjoj, jos od prvog razreda vrtio i tolkien, stephen king, kundera, huxley....sve daleko od bilo kakvog popisa lektire
ne znam, mozda sam stvarno nabasala u razred knjigoljubaca, al nemam dozivljaj da nam je lektira zgadila citanje


Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
u hrvatskom jeziku imamo gramatiku, imamo knjizevnost, imamo zadacnice, i sve to (izuzev gramatike) obuhvaca skoro pa istu stvar - razdoblje i pravac koji se trenutno obradjuju. zasto bas i lektira - koja je, realno, ionako sve vecem broju djece odbojan i stran pojam, mora biti vezana uz to konkretno gradivo?
zato jer tako gradivo brze usvajaju i duze ostaje usvojeno
bar ja jesam (btw, nama su sve teme iz zadacnica bile usko usko vezane uz knjige iz lektire)
potice na kriticko misljenje o pravcu, autoru, djelima, ne podrzava samo bubetanje cinjenica.
i napisala sam, da se lakse uziviti u pravac i dozivjeti kako je bilo tada...
i kasnije to povezujes i sa likovnom umjetnoscu i glazbom, povjesnim razdobljima, politickom situacijom...ja sam povijest mrzila, hrpa po meni bespotrebnih datuma i imena za popamtiti, a opet, kad sam uzela ili danas kada neku knjigu uzmem u ruke, ipak mi olaksava docarat si atomosferu ak znam sto se zbivalo u tom povijesnom razdoblju ili koja je politika bila na sceni.

uostalom, kada lektira ne bi bila vezana uz gradivo, onda bi zapravo morali gradivo uciti, a jos dodatno citati nesto obavezno? nije li to onda gradivo vise?
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom