Pogledaj jedan post
Old 25.03.2015., 21:10   #85
Oke, pročitao sam onaj topic o Descartesovim meditacijama, slažem se s onim tumačenjem koje je dao nitko i ništa. Ja bi ovako nekako to izrazio: ja sam svijest - dakle, dokle sam svjestan, dotle postojim. Ovo je po meni okej, svijest je pojam koji ujedinjuje misao i mislioca pa je onda ono doslovno tumačenje, prevođenje cogito ergo sum, valjda pogrešno.

Sigmund, prihvaćam sve kritike i ispravke. Međutim, ovaj dio s Libetom je nešto drugo onda, drugačije poimanje slobode. Čini mi se da je to nekakav pojam samo-determinacije, ali opet se radi o determinaciji, a ne o nedeterminaciji? Ovo je kao da imaš nekakav black-box uređaj, i sad za nekakve inpute on daje nekad ovakve, nekad onakve outpute. Šema je da je prostor njegove slobode unutar black boxa, ali zapravo kad bi znao što je unutar black boxa, vidio bi da su outputi determinirani. U tom smislu sloboda tog black boxa je ništa drugo nego naše nepoznavanje njegove strukture. Ako je ovo značenje riječi "sloboda" ili "slobodna volja", to mi je onda okej, s tim se slažem i smatram da tako nešto postoji. Čak i da je nužno da postoji, pošto nas kvantna fizika uči da mora postojat neodređenost, odnosno neznanje o čemu god, i ne može se umanjiti ispod neke razine.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline