Pogledaj jedan post
Old 22.05.2010., 21:53   #20
Quote:
masimo1 kaže: Pogledaj post
Volio bi da mogu sazeti bit zlata u kratkom postu ali... ne mogu. Podrucje je prekompleksno i tek kroz puno kvalitetnih postova moze se prenijeti jasniju sliku zlata. Tako i predlazem, da se nista posebno ne izdvaja.

Ali ako se nadovezem na vec napisano...
  • Kao prvo, kad npr. pomenem ~hyperinflaciju, vecina ode u ekstreme, vide 1000%+ godisnje. Ali, da vas podsjetim, i "samo" 15% godisnja inflacija vam moze u samo 5 godina prepoloviti ustedevinu. Tko bi znao kakva inflacija nas caka u buducnosti u razlicitim valutama ali moje misljenje je, da smo u manje vise svim valutama na putu prema dovoljno znacajnoj inflaciji koja ce prije ili kasnije motivirati mase, da se pokusaju na taj ili oni nacin od nje zastititi, neki prije neki kasnije. Vecina ce to napraviti, kao po obicaju, prekasno, za vrijeme zavrsne euforije, i u procesu jos vise izgubiti. Zasto? Bas ta opca panika je preduslov za pravu re-organizaciju i stabilizaciju monetarnog sustava. To sto vecina jos uvijek ne kuzi je, da je ovo jedinstvena situacija. Zivimo u all-fiat svijetu. To je sasvim druga situacija nego za vrijeme bilo koje hyper-inflacije ogranicene na jednu ili par drzava.
  • Kao drugo, kad npr. pomenem inflatornu buducnost, vecina to vidi kao neke vrste linearnost. Ipak oni koji se procitali dovoljno mojih postova znaju, da sledecih par godina, mozda i 5+, vidim puno kompleksniju dinamiku. Rijec je o nizu inflacijskih i deflacijskih epizoda sa inflatornom tendencijom. Koga to vise interesira neka procita moje stare postoje iz drugih tema gde sam o tome vec na siroko pisao. Bas ta nelinearnost, te "deflatorne"/crash epizode, ce vecinu dovoljno zbuniti, ne samo da odugovlace sa potezima zastite od inflacije, nego da zbog volatilnosti valuta, kao i cijene zlata, zastitu traze u pogrijesno vrijeme na pogrijesnim mjestima. Poznato je, da su inflation/deflation epizode idealno tlo za velike igrace da kroz "manipuliranje" prakticki svih trzista narod pokradu. FYI:

Nadam se, da sam vam pomogao kod razumijevanja zasto je nuzno odlicno poznavanje problematike, da bi se koliko-toliko-okay proslo kroz predstojece razdoblje. Jednostavno, bit ce svega i svacega jer zivimo u vrijemenima gde je cilj glavih igraca (central banks, investment banks, hedge funds, politicara!, ...) koncentracija bogatstva kroz kradu naroda.
Danas sam citao intervju s Trichetom, predsjednikom ECB. On kaze da je ECB vjerna svojoj politici do max. 2% godisnje inflacije u Eurozoni. Svaka dodatna likvidnost koja ce se mozda pustiti u sistem radi stabilizacije eura bit ce provom prilikom i izbacena iz sistema. Znajuci da Njemacka ima mantru niske inflacije to je vjerovatno i realisticno obecanje. Drugo je pitanje kolika je stvarna inflacija jer jedno je statisticka a drugo stvarna rast cijena.
TIGR is offline