Tema: Irska
Pogledaj jedan post
Old 20.01.2018., 15:42   #5583
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Osnovna zivotna potrosnja plus najam stana primjerice u Dublinu je cca. 6% skuplje nego u Parizu. Prosjecan BNP po glavi stanovnika u Irskoj za 67% veci nego u Francuskoj.

I sad se ja pitam sto bi prosjecan Irac reako da mora u Parizu ziviti s francuskom placom?
Mozemo mi komentirat Irce, ali mi smo na forum.hr i na temi DIJASPORA- EMIGRACIJA- IRSKA.

Nije u istoj poziciji domaci covijek ili netko tko doseli, isto kao u Hrv, promijeni svoj grad, odi u drugi grad u Hrv, ici ces tamo gdje ti se isplati u smislu boljih prilika za posao ili u smislu vece zarade (pa tako Slavonci sele u Dalmaciju ili izvan Hrv, a Dalmatinci u Zagreb, Istrijani rade u Italiji).

Odlazak u inozemstvo nije nista drugo nego SELIDBA za boljim, tako da se ne moze usporedjivati zivot u jednoj zemlji s drugom jer svaka zemlja ima razvijenije krajeve, ruralnije krajeve, najskuplji grad, podrucja sa starijom populacijom, itd.

Ono sto svak treba usporediti je stavit na papir svoje troskove, stavit koliko novca MORA imati za kredit u Hrv, za stednju za obrazovanje svoje ili djece jednog dana. Nitko ne ide u inozemstvo da bi zivio na knap, ali ako se ide grlom u jagode moze se i to desiti. To ne znaci da je "na zapadu tesko", nego da treba sagledat svoje mogucnosti, svoje obrazovanje, svoje znanje tog jezika. Ugl. fokusirajmo se na Irsku, a ne na druge zemlje, jer usporedivanje Irske sa Skandinavskim zemljama je ko mjesanje krusaka i jabuka. Ako ides s djecom u stranu drzavu, ili bilo koji drugi grad unutar Hrv, pa vodis djecu, moras imat dvosoban il trosoban smjestaj, mozda treba i auto, u troskovnik uracunati i to da renta raste i da ono sto je sad 1000eur bi moglo za par godina biti 1400eur, ako i nakon toga se moze u taj grad ici, onda ides, ako ne moze, onda gledas jeftinije podrucje.
Bolje otici u manju sredinu, stedit novce, obrazovat se (napisala sam da postoji DISTANCE LEARNING, pa se moze zavrsiti faks online ili tecaj), ispitat mogucnosti i iscrpit u manjoj sredini, pa ako je bolja prilika za posao, ici u veci grad).

Ma ove sto su godinama na Zapadu a kazu da je lose, ne treba opce slusat, da je njima lose toliko koliko smrcaju, svi bi se vratili nazad, al takvima je GROZNO da i drugi uspiju i snadju se, imaju fobiju od nadolazecih ljudi, znam zenu koja je LAGALA da radi i sad je panika uhvatila kad navalise Hrv u Irsku, ti socijalci iz nasih krajeva koji su godinama u inozemstvu najvise se boje za sebe, da ce puknit socijalni sustav hehe... gledaju iz svoje perspektive. vide prijetnju u nadolazecim emigrantima pa onda krenu s pricama "cuj da je meni na Balkan,nigdi nema ko kod nas" ili "uuuuuh cudo da sam normalna u ovih 15godina" a ja se mislim "cerce moja da je tebi lose, vratila bi se ti doli, al nece ti doli niko placat za sjedenje"
Te "starosjedioce" ne triba slusat, makar to bili i kolege na poslu, kolega mi smrca i non stop prica o Poljskoj i o diplomi IT-a (ono od prije 100 godina, bice tek ucili tad kako instalirat Windowse xD ), ja se mislim "pa sta radis na sljakici", eto sta radi, lik pije svaki dan vodku, znam jos jednu s ex posla, svaki dan pod gasom, ali Irska ne valja, al svaki dan pijana baulja, ma dzabe ti je takve slusat, treba napravit mentalnu blokadu i vidit u kom grmu lezi zec, poslusat sta pricaju i radit sve suprotno od njih.

Zadnje uređivanje Splićankaa : 20.01.2018. at 16:08.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom