Pogledaj jedan post
Old 30.04.2017., 18:55   #5
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Treba zabraniti pravo glasa dijaspore i za predstavnike manjina. Ali to su samo puste želje. Kod manjinaca,pričamo cijelo vrijeme o tome kako su problemi gospodarski a onda neki glasuju za manjinca što nema veze sa gospodarstvom pogotovo Srpska manjina koja se bavi glupostima oko ćirilice kao oni ne razumiju latinicu pa treba imati još jednu tablu ili gluposti koje vidim kod talijanske manjine u Istri gdje mi na dva jezika piše naziv za grad. Koliko je to zapravo bitno?

Problem dijaspore,ne živiš tu a uplićeš se u državu glasanjem,imaš dvojno državljanstvo,ne izgrađuješ ovu državu,koristiš kao državljanin sve pogodnosti iako ništa ne uplaćuješ. Tu nije samo problem prava glasa.
Ne mogu se složiti.

Sama ideja zastupljenosti i manjinaca i dijaspore JEST da se čuje njihov glas, no budući da im je mjesto ZAGARANTIRANO, njihov glas se mora ograničiti na isključiva pitanja iz njihove domene.

Recimo za dijasporu: pitanje povratka, pitanja lakšeg investiranja dijaspore u Hrvatskoj, pitanje povezanosti zajednica s maticom itd.

Kod manjina: pitanja diskriminacije, pitanje zastupljenosti, pitanje razvijanja njihove kulturne autonomije, pitanje obrazovanja na njihovom jeziku itd.

Ne može mi netko kome je mjesto ZAGARANTIRANO u Saboru drmati državom, u tome je stvar. Pupovac kao predstavnik srpske nacionalne manjine ne može biti politički faktor u ovoj državi, u konstelaciji odnosa u Saboru. Može jedino ukoliko se sa SDSS-om kandidira na parlamentarnim izborima i osvoji mandate kao i svaka druga stranka. U tom slučaju ima puna politička prava, može biti i premijer ako osvoji većinu. S time nemam problema.

Problem nastaje kada zagarantirana zastupnička mjesta postanu faktor političke trgovine, a budući da im je mjesto zagarantirno, manjine to krenu koristiti kao politički reket.

Osim što to, po mojem mišljenju, nije legitimno, to čini ogromnu štetu samim manjinama koje bi po vokaciji i zagarantiranosti mjesta u Saboru trebale biti neutralne. I sada kada ova ili ona manjina da glas SDP-u ili HDZ-u, automatski ih pola države psuje i vrijeđa.

Pa je li to smisao zastupljenosti nacionalnih manjina? Da budu politički reketaši ili da se njihov glas čuje, da odlučuju o stvarnim stvarima koja se tiču NJIH, jer oni su zastupnici MANJINA, ne cijele države.


Ako se mene pita, pod hitno ukinuti mandatorna prava nacionalnim manjinama i dijaspori.
Ehra-Lessien is offline