Pogledaj jedan post
Old 02.08.2012., 03:47   #73
Exclamation Ambliopija, esotropia..

Pre 4-5 meseci sam primetila kod svog deteta (6god.)da mu se jedno oko krece ka nosu ali samo dok duze gleda TV. Odmah sam posla kod oftalmologa (specijalista za razrokosti i slabovidosti kod dece) i utvrdjena je ambliopija sa dioptrijom +2.5 i +0,75 na zdravo oko i odredjena je terapija zatvaranje zdravog oka.Gledao je samo dva reda table E 0,2.
Decak je bio primeran i nosio je okluziju kao sto je dr. odredio. Ali sam primetila da se sada oko jos vise pomerilo ka nosu. Otisli smo kod drugog oftalmologa (second opinion) koji je potvrdio terapiju i postavio dijagnozu:
ESOTROPIA OD (ALT) ANYSOMETROPIA
VOD =0.4 sc =0.9 del cc +2.5 sph
VOS =0.9 sc =0.9 cc +0.75 sph /
lensmetar so+ RKM vo pr
prednji segment b.o
cover test +
motilitet eso
stereo W/+ESOTROPIA ALT
zadnji segment b.o
korekcija vidi visus
vezbe dom ocluzija
Na kontrolu posle jedan mesec kod strabologa (prvog doktora) djecak je mogao da procita celu tablu E1 i dr. je rekao da je to izvrsan napredak i da sada sledi operacija zatezivanje ocnog misica. Ja sam se puno iznenadila jer sam ocekivala vezbe za ocne misice i ako onda ne uspe da ispravi oko da tada sledi operacija. Na to je dr. rekao da produzimo zatvaranje zdravog oka i nije odredio vezbe.
Na sledecu kontrolu dr. rekao da nema potrebe od operacije jer mu je ugao razrokosti mali t.j. 10 stupnjeva. Odredjena je okluzija samo pola sata na dan, trazila sam vezbe jer dete kaze da sve vidi duplo ali dr. je rekao da nisu potrebne.Kontrola krajem septembra.Sada sam jos vise zbunjena.
Molim Vas za savet ili objasnjenje dali moze da se oko ispravi samo zatvaranjem bez vezbe i operacije.
Unapred hvala od zabrinute mame.
P.S bili smo kod drugog oftalmologa koji je rekao da djecak mora nositi naocale sa prizmama i da je potrebno da vezba fuziju u abdukciji na sinoptoforu (koji on nema) -da inzistiram kod strabologa
Panko is offline  
Odgovori s citatom