Pogledaj jedan post
Old 30.04.2017., 21:52   #10
Civilizacijski, manjina kao pojam je zastario - no nacionalne drzave poput Hrvatske s povijescu koja je obiljezena strahotama koje vecina provodi nad manjinom, garantirano mjesto u Saboru je potreba.

Na sto to tocno manjine mogu tim zagarantiranim mjestima utjecati i u kojoj mjeri nije mi poznato, no moj zivot ne bi bio bolji niti bi bio losiji kada tih mjesta ne bi bilo.

Takodjer mi postojanje visejezicnih (ukljucivo cirilicnih) natpisa tamo gdje manjina ima znacajan udio u populaciji nista ne smeta, dapace. Ne smeta mi niti postojanje "srpskih", "talijanskih" i drugih mjesta koje se tako odredjuju u Hrvatskoj koje inzistiraju da im lokalna uprava bude "njihova" dokle god su u skladu s hrvatskim zakonima i dokle god postuju poredak i drzavu u kojoj zive i koja je i njihova domovina.

Sto se tice dijaspore...svakih nekoliko tjedana pojavi se tema na kojoj se agitira za oduzimanje prava glasa dijaspori. Ali se ne pojavljuje tema koja analizira slabu izlaznost na izbore hrvatskih drzavljana koji zive u Hrvatskoj.

Ne znam zasto je to tako. Valjda ljudi ne znaju analizirati problem i donositi ispravne zakljucke. To ili ljudi koji zastupaju tezu da dijaspori treba nesto oduzeti su jednostavno neprijateljski element u tkivu hrvatskog naroda. Argumenata za neoduzimanje prava glasa ima milijun i vecina ih je validna dok ne postoji niti jedan logicni argument za oduzimanje.

Uz sve to, siguran sam da u strankama u RH koje imaju hrvatski predznak ima vise pripadnika tzv. manjina nego u tim manjinskim strankama. I bitno manje pripadnika iseljenistva nego sto se to misli.
Tako da je tema zapravo promasena od samog pocetka. Ali okej, kad je vec mogla biti stotinu puta, moze i stotinu i prvi.
kradljivac is offline