Pogledaj jedan post
Old 27.05.2005., 18:10   #9
Quote:
Toco1980 kaže:


Jesi li možda doktor specijalista dijabetolog ili endokrinolog? Što učiniti ako čovjek unatoč inzuinu ima šećer između 10 i 15, i pridržava se propisanog načina prehrane? Pitam, zato jer mi otac ima taj problem.
tvoj otac ima tip 2, koji nije adekvatno reguliran. postoje dva glavna uzroka visokih secera kod njega (tj. opcenito kod tipa 2):

1.inzulinska rezistencija, tj. neosjetljivost i nesposobnost stanica njegovog organizma da normalno iskoristavaju inzulin

2. iscpljenost gusterace, koja vise ne luci dovoljno inzulina.

buduci da tablete vise ne funkcioniraju, prebacili su ga na inzulinsku terapiju. mozda ne bi bilo loshe razmotriti kombinaciju inzulina i tableta koje smanjuju inzulinsku rezistenciju?

druga stvar: svakako bi mu pomoglo ucestalo mjerenje, svakih sat-dva. znam da zvuci malo suludo, ali to je ponekad jedini nacin za ulazak u metabolizam i kakvu-takvu stabilnost. kad potrosite jagodice na prstima, nemojte ici na nozne prste, nego koristite usnu resicu. s obzirom na njegove secere, ocito je da pati od RELATIVNOG manjka inzulina - pa ga onda treba dodati kad god je secer vishi od ciljane vrijednosti.

Quote:
Toco1980 kaže:

A inače, mom ocu su sasvim slučajno otkrili dijabetes kada mu je šećer u krvi bio 25! Natašte!!! I prvih 10 godina sve je savršeno kontrolirano uz pomoć tableta. Toliko o nekakvim naglim simptomima.... Prije 2-3 godine je prešao na inzulin jer tablete više nisu djelovale.

Pod prosječan, mislio sam na srednji raspon vrijednosti između 10 i 20.
kod tipa 1, inzulin se mora uvesti odmah, inace pacijent umire nakon par mjeseci. tvoj otac ima tip 2, koji je u fazi kad je ovisan o inzulinu.

srednji raspon vrijednosti krece se izmedju 10 - 20 mmol/L samo kod pacijenata koji nisu dobro zbrinuti.

i da, nisam lijecnik. mogu ti pisati o tome cime se bavim u pm-u.

i oprosti ako sam ti zazvucala arogantno, nije mi bila namjera.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom