Pogledaj jedan post
Old 01.11.2011., 17:10   #63
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
Sad Toda može posuđivati lovu uz visoku kamatu Belju (a Belje to očito može podnijeti) dok Belje ne postane krava muzara (a ako se ovako nastavi, to će biti vrlo brzo), a onda ako i recimo Agrokoru ustreba love onda može posuditi love od Belja uz izrazito nisku kamatu. (Vidi Franck, većinskom vlasniku posuđuje lovu uz 0% kamate. Kao što rekoh, nisam siguran da je to u skladu sa zakonom ali eto radi se).
Da, House, u teoriji je to tako. Ali BLJE nikako nije FRNK i nema uopće toliko sredstava na raspolaganju da bi takvo što bilo moguće:
Zadržana dobit: -206 milijuna (dakle zadržani gubitak!)
Revalorizacijske rez.: 406 milijuna (ali to se ne može iskoristiti za kreditiranje)
Rezerve iz dobiti: 39 milijuna.

No, dosta o usporedbi FRNK- BLJE.

Taj kredit od 1,5 milijardi koji je A dao B mislim da je iskorišten za onu ultra-mega-turbo vinariju i podrume i sve to, jer mislim da je Toda spominjao ljetos investiciju od 200 milijuna eura. Sve 5.

Ono što sam htio reći je ovo - pokušajmo načas razmišljati zločesto:
Ova priča s krivom odlukom skupštine povlači se već godinama. Tužba na sudu ide mislim od 2009. godine.
Recimo da su u Agrokoru (a morali bi, s obzirom na veličinu koncerna - računati sa svim opcijama) bili svjesni da će Hanfa kad-tad ovako presuditi i da znaju da trebaju iskeširati 800 milijuna kuna u nekoj teoriji (a morali i to znati već odavno).
Da hoću biti zločest, napravio bih upravo nešto ovakvo - uvalio ogroman kredit za jednu (ajmo reći: ne nužnu) stvar i time držao sve u šaci.
Ako mi oduzmu upravljačka prava - u redu. Ja ću ubirati kamate na kredite (koje sam i povisio!), a kad kredit dođe na naplatu, kom obojci, kom opanci.
S druge strane, tim kreditom ću zavezati sve jer znaju da firma to neće moći nikako vratiti (tko bi dao kredit firmi koji je 150% njenih kapitala i rezervi??? Ne znam takvu banku) i potrudit će se izmisliti način kako da izbjegnu takvu stvar jer naravno - ako sve bude išlo po starom - lako ću ja opet interno prebiti kredit i isfinancirati ga "drugim kreditom preko treće firme..."

Nadam se da ste sad shvatili što sam htio reći
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom