Pogledaj jedan post
Old 23.01.2009., 18:04   #29
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
Mi smo držali Posedarje, ono nikad nije palo, doduše 1991 je prijetilo da bude odječeno, ali je uvijek bilo u našim rukama.
Nisam brojao topničke napade, ali znam da je za novu godinu 1992, bilo nemilo bombardiranje Zadra, i nastavilo se sve do 3.1, kad smo odbili četnike u Donjem Zemuniku a nakon toga je na snagu stupio sarajevski sporazum o primirju, koji su Srbi kršili onako, s vremena na vrijeme, kad bi se neki od njih nalio brlje, pa bi sjeo za top i pucao po Zadru.
Tako je bilo sve do sredine 1992, kad je 159, brigada izvršila napadajno djelovanje prema brdu Križ.
Tada je Zadar bio cijeli tjedan svaki dan žestoko bombardiran.
Što se tiče 1993. nakon "Maslenice" su bili odbačeni od grada pa više nisu mogli pucati po njemu, jer se iz topova manjeg dometa više nisu mogli dobaciti, a svaki njihov top većeg kalibra je imao na našoj strani protucijev, (a Gotvina kao ne zna), tako da je toj kukavelji ostalo jedino da pucaju po gradu iz "Orkana". Sjetimo se samo događaja kad su nakon utakmice Zadar-Hajduk na kojoj je bilo 9 tisuća ljudi bacili "Orkan", misleći da nas pobiju što više, ali ovdje su ljudi toliko već uhvatili taj predosjećaj što bi se moglo očekivati od te četničke bagre, pa su se brzo razišli, tako da osim nekolicine ranjenih nije bilo poginulih.
Svakako valja napomenuti i onaj pokušaj terorističkog napada od strane te četničke gamadi, kad su poslali iz "krajine" vagon pun eksploziva da slobodnim padom pruge dođe u Zadar i da pobije što je više moguće ljudi na željezničkom kolodvoru, i što je još važnije, na autobusnom kolodvoru koji je tik do željezničkog. I to su tempirali tako da eksplodira u vrijeme kad je kolodvor prepun srednjoškolaca, koji su čekali autobuse koji su ih nakon škole trebali voziti u njihova sela. Sva sreća pa je pruga pred tunelom u Debeljaku bila pokidana, pa je tu vagon iskočio iz tračnica i eksplodirao, tako da osim materijalne štete na svi sreću nije bilo ljudskih žrtava.
Ali sam pokušaj izvedbe tog napada dovoljno govori o moralu i profilu onih koji su htjeli počiniti takovo zlodjelo...
Dobro 94,95 god sto bijese,zracnih napada prepostavljam nije bilo al jel krajina imalo zrakoplovstvo.Jesi ti iz zadra?
Lui konj is offline  
Odgovori s citatom