Pogledaj jedan post
Old 12.12.2010., 15:04   #14
Quote:
croninja kaže: Pogledaj post
zivim u njemackoj i ucio sam engleski u skoli i sada mi cudno kada dojdem doma u hrvatsku zasto se puno rijeci krivo izgovara i krivo pise...
to sam skuzio u novinama i na tv-u...
naprimjer sam si kupio web n walk stick i u uputama ne pise software vec softver
ili naprimejr ne hardware nego hardver..
drugu rijec koju puno puta nadem na prrijevodu na hrt-u je rijec "bejzbol"
zasto se to tako krivo pise????
Već ti je rečeno: riječ je o usvojenicama. Isprva su bile puke posuđenice; u tom su se stadiju zapisivale engleskom grafijom, u kurzivu. No u jeziku su se udomaćile, a grafija se fonetizirala.
Quote:
i kod nas se ne izgovara lEptop vec lAptop...
Ne izgovara se ni u engleskom /leptop/. U nekakvom prihvaćenom standardu čut ćeš /læptop/, no mi tog fornema nemamo. I izgovor se prilagođava prilikom usvajanja riječi.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline