Pogledaj jedan post
Old 14.09.2003., 19:13   #13
Re: Re: O socijalizmu i komunizmu - filozofski aspekt

Quote:
Bajki1 kaže:
...
Mislim da se prije svega treba osloboditi straha spomena socijalizma i komunizma i naglasiti da smo u tom sistemu živjeli .

Naravno ,nije lako govoriti o tome kad očekujem da će me svaki čas zaskočiti netko od onih koji na riječ komunizam ili socijalizam skaču kao bik na crvenu krpu
ali ja bi definitivno voljela ( nadam se još netko) da u filozofsko informativnoj diskusiji o socijalizmu ,unesemo i dio iskustvene spoznaje . ...
Čestitam na ovome. Iako vjerujem kako nema ozbiljnijeg forumaša koji na sličan način ne promišlja stvari. No, ipak je to trebalo izreći.
Quote:
Bajki1 kaže:
...
Socijalizam je društvo u kom sam živjela . ..
To je već veliko pitanje.
Društvo u kojem si živjela počivalo je na sustavu "društvenoga" kapitalizma. Otuđenja nisu bila ništa manja no na zapadu, bez razlike što su radnicima cijelo vrijeme tupili kako su tvornice njihove, tj. zajedničko vlasništvo.
To ih je vlasništvo izrabljivalo na - ne mnogo različit način - od načina na zapadu. Razlika je, pak, bila u produktivnosti i svrsishodnosti radnoga angažmana.
Onaj se susav volio kititi nazivom "Diktatura proletarijata!".
Znate li koliko je u njemu bilo NEZAPOSLENIH RADNIKA!? I koja su PRAVA oni, u VLASTITOJ DIKTATURI imali!?

Trebali te iskustvene sustave identificirati kao socijalističke ili ne - moralo bi biti polazište svake daljnje rasprave.
Jer, socijalizirano društvo, društvo koje limitirano PRIVATNO vlasništvo, i jednako OTUĐENO "DRUŠTVENO" VLASNIŠTVO uzima za svoje temelje i ideale - bezmjerno je daleko od društva koje ONESPOSOBLJAVA bilo kakvu neovisnost vanjskih dobara od VOLJE INDIVIDUE...

O bivšem sustavu radije govorim kao o obliku scoijalnog ili socijaliziranoga kapitalizma.

Jer, njemu nasuprot, imali smo isto tako neke "socijalističke zemlje", koje su počivale na nepatvorenome sustavu DRŽAVNOGA KAPITALIZMA!!! (tzv. sovjetski blok)
[/B][/QUOTE]
__________________
Ne pitam te koje si nacionalnosti, nego KOLIKO IMAŠ DRŽAVLJANSTAVA!?
demos is offline  
Odgovori s citatom