Pogledaj jedan post
Old 16.08.2010., 14:51   #7
Slažem se.

Prirodno ponašanje životinja i njihovo genetsko naslijeđe je nešto čega ljudi moraju biti svijesni. Mačke će loviti miševe, a lovački psi (dugonogi goniči, terijeri) će goniti divljač, ovčari će "skupljati" stado (ako nema ovaca, onda vlasitu obitelj), aporteri će aportirati a polarci vući na uzici.

Kao klinka sam uzgajala mišomore (vrlo slučajno - pogodila me je "dobra" mačka) i za mačke je svakako prirodno da love miševe, ptice, bube... itd. Lovački instinkt kod mačke nije povezan s hranom - zbog toga ogroman broj seoskih glupana drži mačke gladne u staji i nadaju se da će pobiti miševe - a one ništa. Mišomor lovi miševe i kad je gladan i kad je sit, a ne-lovica ih ne lovi, i "bok". Mišomor se najčešće uči, i to na način da se odgaja uz druge mišomore. Vrlo rijetko se dogodi "prirodni" mišomor (moj sadašnji mačak je takav).

To ne znači da se ovo ponašanje ne može i ne mora pokušati suzbiti. Mačka nije "glupa" što lovi, no bilo bi ju dobro spriječiti - osim ako nije profi mišomor. Naime, mačka može uhvatiti i pojesti plijen koji je otrovan nekim deratizacijskim sredstvom, bijesan ili pun parazita, pa vlasnici koji odnesu plijen veterinaru (osobito ako je riječ o šišmišu!) i nisu toliki "kreteni" kao što se na prvi pogled čini.
Mačke ne treba tući ili kažnjavati, one jako ponosno donesu lovinu unatoč kazni - treba im objesiti zvonce oko vrata i ne ih puštati van u vrijeme aktivnosti glodavaca (rano ujutro i predvečer).
Inače, moje mačke su dugo živjele s kućnim ljubimcima - zečevima i hrčcima, i nikad ih nisu napadale, iako su neke od njih bile dobri mišomori.

Pas koji goni divljač a nije registrirani lovački pas u prijavljenom lovu može zaraditi metak u čelo od lovca ili rasporen trbuh od strane mame medvjedice ili prasice, te ugriz bjesne lisice. Takvo ponašanje treba spriječiti vezanjem na lajnu i ne oslobađanjem na terenu gdje ima divljih životinja.
Natezanje lajne od strane polarnih pasa može se i mora suzbiti, jer takvi psi najčešće završe zapušteni u svojim dvorištima.
Itd.

Čovjek mora biti svjestan da je životinja - upravo to, životinja, i ako nije u stanju prihvatiti i kontrolirati njeno ponašanje, najbolje da ne uzme tu životinju.
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom