Pogledaj jedan post
Old 08.12.2004., 20:32   #7
Quote:
SamuraJura kaže:
Znam da je moguće ubrzati čitanje, no ne znam koliko?
Ali nije smisao u tome da ja nešto samo 2x brže pročitam nego da ja to onda i jednako toliko puta brže i upamtim.
Osobito me zanima u vezi stručne literature gdje je potrebno i shvatiti ono što si pročitao.
Znači, da li se sa čitanjem ubrzava, barem u nekom postotku, i pamćenje i razumijevanje pročitanog?

hvala na odgovorima
Pogledala sam knjigu, kaže g. Kump da prosječna osoba može ubrzati vrijeme čitanja za 1/3 do 1/2, i razumjeti materijal bolje. Naravno, sve to ovisi o vrsti materijala, prethodnom predznanju, kako je materijal napisan (kvalitetno ili ne) i tvojoj potrebi (trebaš li samo prepoznati informaciji ili zaista razumjeti što si pročitao - znači smisleno spojiti svaki dio sa cjelinom). Dosta ovisi i o tebi, tvojim čitalačkim navikama i sposobnostima. Definitivno možeš nešto postići, samo koliko, to ti ja ne mogu prognozirati. Ako te zanima, najbolje da sam probaš i vidiš kako ti ide.
__________________
Uvijek su oni koji pitaju najopasniji. Odgovarati nije tako opasno. Jedno jedino pitanje sadrži više baruta od 1000 odgovora.
dar_mara is offline  
Odgovori s citatom